QA RTG v těhotenství

QA Rentgen v těhotenství

předmětotázkaodpověď
RTG a CT v těhotenstvíDobrý deň prajem, Pracujem ako zubná lekárka na zubnej klinike a momentálne som v 4tt. tDobrý den, nemáme přesné a dostatečné informace, abychom Vám poradili. Je třeba toto probrat s osobou (firmou), která prováděla měření tzv. neužitečného záření při uvedení OPG do provozu. Měla proměřit všechna místa, kde pracují zaměstnanci, tedy i vaši pozici tak, aby byla z hlediska radiační ochrany v pořádku. A nyní zohlednit nové skutečnosti, vaše těhotenství, kdy zárodek/plod musí být chráněn a nesmí u něj být překročena hodnota 1 mSv.
RTG a CT v těhotenstvíDobrý den, pracuji v zubní ordinaci, jsem v 6. týdnu těhotenství a dnes mi při intraorálním sníDobrý den, expozice nemohla zárodek ohrozit.
Renntgen a důsledky pro plodDobrý den, dnes jsem bohužel musela podstoupit rentgen plic. Byly pořízeny 2 snímky – zezaDobrý den, při snímku plic byl plod mimo přímý svazek záření, jeho ozáření je zcela zanedbatelné a není třeba uvažovat žádné zdravotní následky. Nevím, kdo je autor článku, na který se odkazujete. Možná chtěl srovnáním celoživotního rizika vzniku rakoviny upozornit na skutečnost, že po ozáření diagnostickými dávkami se riziko neliší od spontánního výskytu (číselné hodnotv 1 : 170 a 1 : 3 jsou i pro mne matoucí).
RTG a CT v těhotenstvíDobrý den, měla jsem ve 14tt nehodu a zlomila si ruku. Bohužel zlomenina byla komplikovaDobrý den, pokud jste krytá vestou, ozáření při rtg ruky miminko neohrozí.
RTG a CT v těhotenstvíHezký dobrý den, zítra mám jít s dvěma dětmi k paní zubařce, která pracuje s OPG rentgeneDobrý den, Doprovod dětí k zubařce, která pracuje s OPG rentgenem (a kde je zároveň v budově o patro výše i centrum zaměřené na rentgeny i OPG), neznamená žádné nebezpečí pro miminko. Ozáření na takovém pracovišti je velmi nízké, a to i pro obsluhu rtg. Na takovém pracovišti může těhotná zaměstnankyně s rentgeny pracovat (jsou-li takové podmínky práce, že od nahlášení těhotenství do odchodu na mateřskou dovolenou efektivní dávka z ozáření plodu nepřekročí 1 mSv). Těhotenství není kontraindikací pro provedení zubního rtg.
RTG a CT v těhotenstvíDobrý deň, Som sestra v zubnej ambulancii kde zhotovujem každý deň OPG snímky. MesačnDobrý den, principy radiační ochrany (vzdálenost, stínění) jsou dodrženy, není důvod se obávat o další vývoj těhotenství.
RTG a CT v těhotenstvíDobrý den v 6 tt jsem podstoupila scintigrafii plic pro podezření na PE. Těhotenství jsem nahDobrý den, plicní scintigrafie znamená malou radiační zátěž. Takové ozáření nemůže způsobit SP.
RTG a CT v těhotenstvíDobrý den, zjistila jsem, že jsem ve 3tt podstoupila CT břicha s kontrastní látkou, bohužel jseDobrý den, pro ozáření zárodku/plodu v těhotenství je rozhodná výše dávky a stadium těhotenství (fáze vývoje zárodku/plodu). V takto časné fázi vývoje není ještě jisté, zda vůbec již došlo k implantaci oplozeného vajíčka do děložní sliznice, platí tzv. princip „vše nebo nic“. Zárodek nemůže být ozářením poškozen tak, aby došlo ke vzniku malformací, jak tomu může být v pozdější fázi. Po dávce z většiny diagnostických vyšetření, jakým bylo i vaše vyšetření, se zárodek vyvíjí normálně. Záleží však ještě i na výši dávky. Doporučujeme kontaktovat pracoviště, kde by vám měli provést odhad dávky na dělohu/zárodek/plod. Předpokládám, že odhad dávky na dělohu bude nižší než 100 mSv, tedy bude se jednat o dávku podprahovou pro vyvolání negativních tkáňových reakcí zárodku. Bude-li odhad vyšší, pak doporučujeme, aby váš gynekolog zvážil konzultaci s lékařským genetikem, který nejlépe vyhodnotí důsledky rizika ozáření v souvislosti s případnými dalšími riziky těhotenství.
RTG a CT v těhotenstvíDobrý den, poslední menstruaci jsem měla dne 15.11. a 13.12 jsem byla s dcerou na RTG plic,Dobrý den, přítomnost u snímku dcery při RTG plic nebude mít negativní vliv na miminko.
RTG a CT v těhotenstvíDobrý den, Včera jsem podstoupila rentgen srdce a až poté jsem zjistila, že jsem těhotná. JsDobrý den, při rentgenu srdce není děloha v přímém svazku záření, zárodek, resp. plod nebyl ozářen, není proto riziko jeho poškození zářením.
Fosforove hračkyDobrý den, chtěla bych se zeptat na záření ve sviticich fosforovych hračkách, hvezdickách naZ pohledu zákona č. 263/2016 Sb., atomový zákon, je zakázáno přidávat radioaktivní látky do potravin, krmiv, hraček, osobních předmětů používaných k ozdobným účelům a kosmetických přípravků, jakož i dovoz či vývoz takto upravených výrobků. Státní úřad pro jadernou bezpečnost nemá informace o přesném složení materiálu, ze kterých se „svítící“ hračky, hvězdičky, či dudlíky vyrábí. Je však možné předpokládat, že Vámi zmíněné hračky, hvězdičky ani dudlíky radioaktivní látky neobsahují, a při splnění podmínek atomového zákona ani obsahovat nesmí. Nemůžeme však posoudit škodlivost takovýchto výrobků z jiného hlediska. Pro ověření bezpečnosti zmíněných výrobků, se prosím obraťte na Českou obchodní inspekci.
RTG a CT v těhotenstvíDobry den. Mam takovy dotaz. Pracuji jako zubní asistentka, s manželem plánujeme těhotenDobrý den, O miminko se nemusíte obávat. S ohledem na charakter Vaší práce, pokud budete pracovat jako doposud, dodržovat principy radiační ochrany (odstup,….), budou legislativní podmínky na Vašem pracovišti dodrženy i pro těhotné ženy. Podle § 64 odst. 3 Atomového zákona těhotné ženy pokračovat v práci v riziku ionizujícího záření mohou, ale pracovní podmínky jim musí být upraveny tak, aby od doby, kdy těhotenství oznámí, nepřekročila dávka na plod 1 mSv, a to po dobu trvání těhotenství.
RTG a CT v těhotenstvíDobrý den, chtěla jsem se zeptat. Z důvodu komplikovanější extrakce zubu, bych měla předDobrý den, Nemusíte mít obavy, vyšetření absolvovat můžete. Jedná se o vyšetření hlavy/zubů, plod tak nebude v přímém svazku, dávka na něj bude zcela zanedbatelná a jeho vývoj ani průběh těhotenství tak nemůže nijak ovlivnit.
RTG a CT v těhotenstvíKrásný den, nedá mi to a musím se Vás zeptat. Sestřička věděla že jsem ve 14tt ale v tom shoDobrý den, nemusíte mít žádné obavy, vyšetření vůbec nemohlo miminku ublížit. Při intraorálním rentgenu je plod mimo přímý svazek, dávka, kterou případně obdrží, je zcela zanedbatelná a nijak nemůže ovlivnit jeho vývoj ani průběh těhotenství. Pokud nějakou dávku záření miminko vůbec obdrželo, tak byla více než milionkrát nižší, než jsou dávky, které by na vývoj plodu nebo těhotenství mohly mít nějaký vliv. Zástěra, límec či jiná ochranná pomůcka by ani ozáření nemohly dále snížit. Řešit to s gynekologem nebo poslat Vás na genetiku není vůbec důvod.
RTG a CT v těhotenstvíDobrý den, prosím Vás o konzultaci. Mezi 9. – 13. dnem mého těhotenství jsem absolvovala sDobrý den, scintigrafické vyšetření nemohlo v 9.týdnu gravidity oplodněné vajíčko poškodit.
RTG a CT v těhotenstvíDobrý den, v 5tt jsem absolvovala scintigrafii plic, látky byly připravené s ohledem na můj stDobrý den, pokud podmínky plicní scintigrafie zohledňovaly těhotenství, nemusíte se obávat negativního vlivu ozáření na zárodek.
RTG a CT v těhotenstvíDobrý den, dnes 26.8. 22 jsem podstoupila každoroční vyšetření kyčle (RTG), bez ochrannýchDobrý den, kvůli rtg kyčle není třeba těhotenství odkládat.
RTG a CT v těhotenstvíDobrý den, doprovázela jsem syna k zubaři a zubař se mu rozhodl provést panoramatický renDobrý den, Vaše přítomnost při OPG syna není pro plod nebezpečná.
RTG a CT v těhotenstvíDobrý den, prosím vám o Váš odborný názor z Vaší praxe. Od 2.7. do 7.7. jsem měla posledníDobrý den, po provedeném rtg vyšetření nebude vývoj plodu ohrožen, ani nebude u miminka vyšší pravděpodobnost, že se stane onkologickým pacientem.
RTG a CT v těhotenstvíDobrý den, ráda bych se zeptala, zda může být ohrožen plod, když jsem 5.7. absolvovala rentDobrý den, nemusíte mít obavy, 3 zubní rentgenové snímky nemohou způsobit poškození zárodku.
RTG a CT v těhotenstvíDobry den, dva dny zpatky jsem byla na prevenci u zubare. Delal mi 4x RTG zubu bez zastery,Dobrý den, Nemusíte mít obavy, rtg zubu nemůže poškodit plod.
RTG a CT v těhotenstvíDobrý den, já byla na rentgenu zubu v 3. Týdnu tehotenstvi bez lince na stitnou žlázu a a ve 4Dobrý den, nemusíte mít obavy, rtg zubu nemohlo poškodit plod.
RTG a CT v těhotenstvíDobrý den, Vzhledem k nutnosti provedení CT hlavy, jsem musela podstoupit toto vyšetřeníDobrý den, Nemusíte mít obavy, CT vyšetření hlavy těhotenství neohrozí.
RTG a CT v těhotenstvíDobrý den, absolvovala jsem ČT vyšetření hrudníku a krku. Těhotenský test byl negativní,aleDobrý den, Nemusíte mít obavy, CT vyšetření hrudníku a krku nemohlo plodu uškodit.
RTG a CT v těhotenstvíDobrý den, chtěla jsem Vás poprosit o radu, ikdyž se dotaz netýká ionizujícího ale neionizujícDobrý den, bohužel, odpověď na možné ohrožení plodu neionizujícím zářením vám neposkytneme. Zkuste prosím kontaktovat Státní zdravotní ústav – www.szu.cz.
RTG a CT v těhotenstvíDobry den, 20.10.2021 som absolvovala ct vysetrenie kvoli platnicke v krizovej oblasti,den prDobrý den, vyšetření, která jste absolvovala vám nemohla poškodit vajíčka. Nemusíte mít obavy.
RTG a CT v těhotenstvíDobrý den, jsem v procesu darování vajíček, v úterý mám jít na odběr, ale dnes jsem byla naDobrý den, rtg končetin, tedy ani bérce, kdy nejsou vaječníky a vejcovody v svazku záření, nemůže vajíčka ohrozit.
Rtg v tehotenstveDobrý deň,bola som s deťmi u zubára,spravil im obom röntgen v ambulancii intraoralny,aleDobrý den, Vaše přítomnost při intraorálním rtg zubů vašich dětí nemohla ohrozit vývoj zárodku, resp. plodu.
RTG a CT v těhotenstvíDobrý den ..vážím si vasi práce.. ale mě přijde zebodpovidate vsem stejně.. kde třeba beretDobrý den, v dnešní době máme a k dispozici mnoho poznatků o účincích ionizujícího záření. Opravdu se nemusíte bát závažných komplikací po prodělaném vyšetření. Pro Vaše uklidnění, ještě jednou uvádíme, že dávka, kterou jste obdržela, je mnohem nižší, než uvádí národní diagnostické referenční úrovně pro toto vyšetření.
RTG a CT v těhotenstvíDobrý den, 30.4. 2022 jsem byla se synem (11 měsíců) objednaná na DMSA vyšetření kvůli koDobrý den, nemusíte se obávat, z Vaší přítomnosti při vyšetření syna miminku nebezpečí nehrozí.
RTG a CT v těhotenstvíDobrý den mám jeden vajecnikuze ct s kontrakstni látkou jater poskodit vaječník,v děloze mDobrý den, CT vyšetření s použitím kontrastní látky nemůže poškodit vaječník.
RTG a CT v těhotenstvíDobrý deň, pracujem v zubnej ambulancii, som v 36. týždni tehotenstva.V ambulancii robímDbrý den, potvrzujeme, že se nemusíte mít obavy, dávky záření jsou velmi malé. Navíc, jak popisujete, jste nestála v přímém svazku záření.
RTG a CT v těhotenstvíDobrý den, dne 4.5 jsem podstoupila rentgen břicha. O tři dny později jsem zjistila, že jsem tDobrý den, nemějte obavy, rtg vyšetření vývoj zárodku neohrozí.
RTG a CT v těhotenstvíDobrý deň! Chcela by som vás poprosiť o vyjadrenie a zhodnotenie rizika vývoja plodu v prípDobrý den, nemusíte mít obavy, Vaše CT vyšetření plod nehrozí.
Osteosyntézya v těhotenstvíDobrý den,poprosila bych Vás o názor.V 26tt jsem měla rozsáhlý úraz nohy po pádu-zlomeniDobrý den, ozáření, které jste absolvovala v rámci léčení a rtg kontrol kotníku, nebylo pro miminko v 26. týdnu těhotenství rizikové.
RTG a CT v těhotenstvíDobrý den, dnes jsem byla na CT čelistí, přesněji na CTCB. Dělalo se 2x, horní a dolní čelist. ODobrý den, děloha, resp. plod, byl chráněn ochrannou vestou, ozářen nebyl.
CT v těhotenstvíDobrý den, pročítala jsem všechny příspěvky, ale přece jen budu klidnější, když si najdete chDobrý den, v souladu s příspěvky odpovídáme, že i pokud těhotenský test Vám vyjde pozitivní můžete CT vyšetření absolvovat, aniž by byl ozářením z tohoto vyšetření zárodek poškozen.
RTG a CT v těhotenstvíDobry den, moje dcera absolvovala rentgen nohy, u ktere jsem musela byt a drzet ji (21mesiDobrý den, Vaše přítomnost při rtg dcery nemůže poškodit plod.
RTG a CT v těhotenstvíDobrý den, jsem momentálně v lázních Jáchymov a mám obavy, že bych mohla být těhotná.Dobrý den, dávka z „radonu“ se realizuje převážně v plicích matky, zárodek 7 absolvovanými radonovými koupelemi ohrožen není. Nicméně pokud je nám známo, léčebné lázeňské metody obecně, tedy i radonové koupele, se v těhotenství nedoporučují. Kontaktujte lékaře Léčebných lázní Jáchymov a poraďte se s ním.
RTG a CT v těhotenstvíDobrý den, byla jsem s dvouletým synem u zubaře a sama jsem ve 4. měsíci těhotenství. PaciDobrý den, nemusíte mít obavy, v ordinaci po provedeném výkonu záření nezůstává.
RTG a CT v těhotenstvíDobry den, mám dotaz. V práci jako lékařka pracuji na oper sále se zářením pri osteosyntezaDobrý den, hodnota ekvivalentní dávky na oplodněné vajíčko, i vzhledem k tomu, že jste použila ochrannou stínící zástěru, bude velmi nízká. Takové ozáření nemůže mít negativní následky.
RTG a CT v těhotenstvíDobrý den, dnes jsem byla u zubařky a provedla mi rtg zubů. Zapomněla jsem jí ale oznámit,Dobrý den, dávka z tohoto vyšetření je opravdu velmi nízká, na Vaše těhotenství to nebude mít vliv.
RTG a CT v těhotenstvíDobrý den, v 8tt jsem byla na rtg levého lokte. Může mít rgt záření negativní dopad na miminDobrý den, nemusíte mít obavy, dávka záření z rentgenu lokte je nízká, nemůže mít negativní dopad na miminko. Navíc v tomto případě je plod mimo přímý svazek záření.
RTG a CT v těhotenstvíDobrý den, má poslední menstruace byla 26.12 a 24.1 jsem byla se svou dcerou na rendgenuDobrý den, nemusíte mít obavy, plod ohrožen není. Pokud jsme váš popis správně pochopili, vy sama jste nebyla vyšetřována, pouze jste byla s dcerou jako doprovod při rtg plic.
RTG a CT v těhotenstvíDobrý den, 35 tt a RTG kolene, bohužel bez ochranné zástěry. Jaké je riziko pro miminko? ZaDobrý den, nemusíte mít obavy, rentgen kolene není pro Vaše miminko rizikové. Dávky záření jsou velmi nízké, navíc miminko nebylo ani v přímém svazku.
RTG a CT v těhotenstvíDobrý den, zlomila som si clenok v 36 -37tyzdni tehotenstvá a po vyšetrení gynekologičky soDobrý den, rentgen miminku nemohl uškodit. Dávky záření jsou při tomto vyšetření pro oblast dělohy, která byla ještě chráněna ochranou olovnatou vestou, zanedbatelné.
RTG a CT v těhotenstvíDobrý den, cestou k lékaři na středisko procházím zádveřím, které je společné pro vstup ke vDobrý den, nemusíte mít obavy, záření v těle nezůstává. Kontakt s osobami po rentgenovém vyšetření nepředstavuje žádné riziko.
RTG a CT v těhotenstvíDobrý den, chci se zeptat, zda je bezpečné provádět těhotné ženě rentgen. Případně v jakéDobrý den, V naprosté většině případů to bezpečné je, a to bez ohledu na období gravidity. U vysokodávkových vyšetření v oblasti pánve a břicha je třeba důsledně zvážit indikaci vyšetření a při tom je potřeba také zohlednit případné riziko, pokud by rentgenové vyšetření provedeno nebylo. Toto nejlépe posoudí radiologické pracoviště.
RTG a CT v těhotenstvíDobry den, byla jsem 2x na magnetoterapie bederní páteře po půl hodině, 4 dny na to jsemDobrý den, magnetoterapie nevyužívá k léčbě zdroj ionizující záření. Účinky na plod proto nemůžeme posuzovat. Obraťte se na pracoviště, kde Vám byla léčba provedena, případně konzultujte s lékařem, který vám magnetoterapii doporučil, indikoval.
RTG a CT v těhotenstvíDobrý den, na začátku 4tt jsem podstoupila PRT pod CT v oblasti L4/5, mohlo dojít k poškozeDobrý den, na začátku 4tt vyšetření není pro zárodek rizikové.
RTG a CT v těhotenstvíDobrý den, měsíc před porodem mě můj zuba donutil jít na rentgen zubů. Dostala jsem ochrDobrý den, rentgen zubů, který jste absolvovala, nemohl Vaší dceři ublížit.
RTG a CT v těhotenstvíDobrý deň, chcem sa opýtať som v 7tt tehotenstva a bola som poslana na rontgen pluc,mohlDobrý den, v 7tt těhotenství rentgen plic není kontraindikován. Dávka záření je velmi nízká, pro zárodek zanedbatelná.
RTG a CT v těhotenstvíDobrý den, mám prosbu. Jsem ve 22 tt a byla jsem s dcerou jako doprovod na rtg plic. Stála jsDobrý den, přítomnost při rtg plic nemůže nijak miminku ublížit.
RTG na počátku těhotenstvíDobrý den, zlomila jsem si 5.nártní kost na levé noze. Rentgen mi dělali 26.9. (2 snímky) a 5.1Dobrý den, rentgenování nártu v žádném případě nemůže negativně ovlivnit rané stádium těhotenství.
RTG a CT v těhotenstvíDobrý den, 6.10. jsem absolvovala RTG celé páteře a beder. Dnes (7.10.) mi vyšel pozitivní těDobrý den, ve Vašem konkrétním případě se jedná o rannou fázi gravidity. Pokud byl test ještě minulý týden negativní, pro vajíčko, oplodněné v tomto týdnu, nemohlo být záření z rentgenových snímků rizikové. Zárodečné listy nejsou vytvořeny, nemohou být tedy poškozeny. Potvrzuji správnost výkladu, který je uváděn na webových stránkách SÚJB.
RTG a CT v těhotenstvíDobrý den, jsem ve 21 tt a byla jsem na RTG zubů, měla jsem na sebe ochranou zástěru. MůžDobrý den, Zubní rtg s použitím ochranné zástěry nemůže ohrozit vývoj plodu.
RTG a CT v těhotenstvíDobrý den, chci se zeptat minulý pátek jsme byla na RTG s panvy a patře a nevěděla jsem žeDobrý den, v takto časné fázi těhotenství není provedené rtg pro miminko nebezpečné.
RTG a CT v těhotenstvíDobrý den 27.9 jsem byla na RTG hrudníku a 29.9. jsem byla na CT hlavy. Jelikož jsem netušilDobrý den, nemusíte se obávat, RTG hrudníku ani CT hlavy miminku neublíží.
RTG a CT v těhotenstvíDobrý den, jsou bezpečnostní rámy na letišti vhodné, když má žena po embryotransferu a drDobrý den, bezpečnostní rámy na letišti neozařují, neobsahují a tedy nepracují na principu rentgenky. Jsou to bezpečnostní rámy tzv. „magnetické“, detekují kovové předměty. Nicméně doporučuji na tento váš zdravotní důvod obsluhu rámů upozornit.
Scan v těhotenstvíDobry den, jsem 33+2tt a podstoupila jsem ventilation-perfusion (VQ) scan, podezření na pliDobrý den, dávka z ionizujícího záření na plod, kterou toto vyšetření způsobilo, se standardně pohybuje na úrovni několika desetin mGy. Tato dávka nemůže ohrozit vývoj plodu nebo průběh těhotenství.
RTG a CT v těhotenstvíDobrý den, jsem v 22tt těhotenství. Bohužel synovi (2roky) se přihodil úraz hlavy a já muselaDobry den, přítomnost při vyšetření s použitím zástěry neohrozí vývoj plodu.
RTG a CT v těhotenstvíDobrý den, chtela bych se zeptat zda je vhodné hned po mamografii plánovat (snažit se o) otDobrý den, není důvod plánované těhotenství odkladát z důvodu mamografického vyšetření.
RTG a CT v těhotenstvíDobrý den, mám velkou prosbu, dne 16.8. jsem byla na RTG páteře a pravé kyčle. Žádnou ocDobrý den, v takto časné fázi je riziko pro zárodek minimální.
RTG a CT v těhotenstvíDobrý den, pracuji jako sestra ve stomatologickém RTG. Denně udělám cca 20-30 OPG a zhruDobrý den, zaměstnavateli těhotenství oznamte. Zaměstnavatel je, jako držitel povolení dle § 64 odst. 3 atomového zákona č. 263/2016 Sb., povinen upravit podmínky práce k omezení ozáření plodu tak, aby součet efektivních dávek ze zevního ozáření alespoň po zbývající dobu těhotenství nepřekročil 1 mSv.
RTG a CT v těhotenstvíDěkuji za odpověď. Mám ještě doplňující otázku. Z toho co jste psal, jestli jsem to pochopilaDobrý den, Nemějte obavy, dávka 1 mSv je bezpečná.
RTG a CT v těhotenstvíDobrý den, kolik tedy mohu udělat denně RTG a CT snímků, aby nebyl překročen limit 1 mSvDobrý den, tento odhad (prováděný počet snímků a jejich dávek) by měl provést Váš zaměstnavatel, pro kterého by to měla změřit firma, která pro rentgeny prováděla tzv. přejímací zkoušku a zkoušku dlouhodobé stability.
RTG a CT v těhotenstvíDobrý den, na konci 4tt jsem si zlomila zápěstí. Absolvovala jsem 2x RTG zápěstí. Z preventivDobrý den, ano, informace, kterou jste obdržela je správná. Z RTG zápěstí, které jste absolvovala, nebezpečí nehrozí.
RTG a CT v těhotenstvíDobrý den, jsou to dva dny, co mám zpoždění MS. Přesně před dvěmi dny jsem absolvovala rDobrý den, z provedeného vyšetření případnému zárodku riziko nehrozí.
RTG a CT v těhotenstvíDobrý den,pracuji jako zubní instrumentářka a každý den děláme v praci nějaké Rtg nebo OpDobrý den, pro Vás je povinností těhotenství oznámit, váš zaměstnavatel, resp. držitel povolení, pak musí dodržet požadavky dané § 64 odst. 3 Atomového zákona.
CT plánované těhotenstvíDobrý den , musela jsem podstoupit ČT vyšetření břicha a pánve k vyloučeni zánětu slepéhoDobrý den, z důvodu provedených ozáření není nutné těhotenství odkládat. Neznáme však důvody gynekologické, k nimž ale nejsme kompetentní se vyjadřovat.
RTG a CT v těhotenstvíDobrý den, dvouletý syn měl úraz hlavy na hřišti. Byli jsme na pohotovosti, kde nás poslali nDobrý den, nemějte obavy, plod nebyl nijak ohrožen.
Panoramatický a kefalometrický snímek v těhotenstvíDobrý den, v naši ordinaci zhotovujeme panoramatické a kefalometrické snímky hlavy. Je mDoby den, připravuji se tzv. NRS pro zubní snimkovani, kde bude toto specifikovano. Není nikde uvedeno, že by v těhotenství byly rtg snímky absolutní kontraindikace.
RTG a CT v těhotenstvíDobrý den, snažíme se s manželem o dítě,ktere však nepřicházelo a tak jsme se prestaly inteDobrý den, absolvování vyšetření není pro zárodek nebezpečné.
CT v těhotenstvíDobrý deň, moja 5 ročná vnučka bola na CT vyšetrení hrudníka s kontrastnou látkou – má TGADobrý den, Přítomnost při vyšetření nemohla mít negativní vliv na vývoj zárodku.
RTG a CT v těhotenstvíDobrý den, existuje v ČR legislativa upravující zobrazování těhotných. Pokud ano, o které přeDobrý den, Pravidla jsou uvedena ještě v paragrafu 7 vyhlášky č. 410/2012 Sb.
RTG a CT v těhotenstvíDobrý den, na začátku těhotenství, začátek 4tt, jsem podstoupila intraoralní rentgen zubů. ZDobrý den, Intraoralni snímek není pro plod nebezpečný.
RTG a CT v těhotenstvíDobry den,jsem na konci 1.trimestru tehotenstvi a dnes jsem zjistila,ze RTG,co pouzivam,VisDobrý den, z Vašeho popisu situace není jasné, v jakém místě „má Vitascan 5 mSv“? Pokud odstupujete při snímkování na 2 m vzdálenost, není důvod se obávat, že by zárodek mohl být ohrožen.
RTG a CT v těhotenstvíDobrý den, 11.6. jsem si ošklivě zlomila Malíček na noze, měla jsem dva rentgeny – před vysDobrý den, kontrolní rtg malíčku není v těhotenství kontraindikován.
Rtg, denzitometrie, ctDobrý den, v březnu 2021 mi dělali rtg hrudníku z predu a boku po covidu, nyní v cervnu kvůliDobrý den, provedené rtg hrudníku ve 2 projekcích PA a laterální a dávka z denzitometrie je velmi nízká. Vyšetření není třeba odkládat.
RTG a CT v těhotenstvíDobrý den, chtěla bych se zeptat, zda je v těhotenství kontakt s osobou po magnetické rezonUž jsme odpovídali, že MR není v gesci SÚJB.
RTG a CT v těhotenstvíDobry den, pracuji jako zubni lekarka a ted jsem v 8.tydnu tehotenstvi,ktere je potvrzene. VDobrý den, snímkování RVG znamená velmi nízkou dávky, odstup na 2 m je dostačující. Nicméně oznámit těhotenství byste měla.
RTG a CT v těhotenstvíDobrý den, Jsem objednaná na vyšetření na denzitometrii a mám podezření na těhotenství.Dobrý den, denzitometrické vyšetření není ani v těhotenství kontraindikováno.
RTG a CT v těhotenstvíDobry den, chcela by som sa spýtať či koze intraorálne RTG vyšetrenie u zubára nejakým spôDobrý den, intraorální vyšetření nemůže poškodit plod, žádné trvalé následky nevzniknou, interupce je neopodstatněná, nesmyslná.
RTG a CT v těhotenstvíDobry den chcela by som sa spýtať, v cca 3tt som podstúpila rtg zubov bolo vykonaných viac sDobrý den, zubní rentgenové snímky v cca 3tt gravidity zárodek nepoškodí.
RTG a CT v těhotenstvíDobrý den. Dnes jsem byla po autonehodě na Rtg lebky a C, L+S páteře. Snažíme se o miminDobrý den, vyšetření, které jste absolvovala, nezpůsobí poškození zárodku.
RTG a CT v těhotenstvíDobry den, pravdepodobne na prelomu 3./4. tydne jsem s mladsim dvouletym ditetem absoDobrý den, přítomnost při rtg vyšetření hlavy dítěte nepředstavuje žádné riziko pro miminko. Ochranná zástěra odchytila i to málo, co nazýváme neužitečné záření, nemějte obavy.
RTG a CT v těhotenstvíDobrý den, jsem v naprosto stejné situaci, jen bohužel s tím rozdílem, že mi nebyla nabídnutDobrý den, ani ve Vašem případě, kdy jste byla přítomna (přidržovala dítě) při rtg vyšetření a neměla ochrannou zástěru, se nemusíte obávat o vývoj zárodku, resp. plodu.
RTG ramene v těhotenstvíDobrý den, 1.4. jsem byla na rtg ramene (1 snimek) bez olověné zástěry. Nyní jsem zjistila, zDobrý den, rtg ramene (1 snimek) bez olověné zástěry není důvodem k obavám: dávka na zárodek je velmi nízká, dá se říci, že zanedbatelná.
RTG a CT v těhotenstvíDobrý večer, dnes jsem byla s přítelem na RTG vyšetření, kdy jsem na něj čekala v čekárně přDobrý den, přítomnost v čekárně před RTG vyšetřovnou není pro miminko rizikové.
Možný dopad na těhotenstvíDobrý den, doprovázela jsem syna na rentgen hrudníku. Při provedení snímku jsem zůstala vDobrý den, doprovázející osoba, která není přítomna přímo při vyšetření, není ozářena. Plod tedy není nijak ohrožen.
Rentgen v těhotenstvíDobrý den, jsem v 17tt. Pro bolest zubů mi byl udělaný 3x malý rentgen zubů Dostala jsem vDobrý den, rtg zubů v 17 týdnu těhotenství nezpůsobí zdravotní komplikace u miminka, a to ani kdybyste vestu neměla.
RTG a CT v těhotenstvíDobrý den, bylo mi provedeno CT hlavy pro podezření na sraženiny v hlavě. V té době jsemDobrý den, SÚJB se může vyjádřit pouze k tomu, že kontrastní CT vyšetření hlavy zárodku neublížilo. K rizikovosti kontrastní látky nejsme kompetentní se vyjadřovat. Můj osobní názor je, že infomace je pravdivá.
RTG a CT v těhotenstvíDobrý den. Dnes jsem akutně navštívila zubaře. Bohužel jsem se nevyhla rentgenu. Byla pouDobrý den, zubní rtg nemůže negativně ovlivnit zárodek, resp. plod.
RTG a CT v těhotenstvíDobrý den. Dělali mi CT plic a o 3 dny později mé tělo uhnizdovalo oplozené vajíčko . Z krve tDobrý den, ne, zárodek nemohl být poškozen CT vyšetřením.
RTG a CT v těhotenstvíDobrý den, mohu se zeptat zda hrozí nějaké riziko při práci se skenovacím elektronovým mikDobrý den, podmínky práce, nyní v souvislosti s Vaším těhotenstvím, musí určit zaměstnavatel. Z vašeho dotazu není zřejmé zda se jedná o pracoviště, kde je ionizující záření jako rizikový faktor pracovních podmínek (byť, jak spávně píšete, při skenování vzniká dopadem urychlených elektronů na vzorek rentgenové záření nízké intenzity).
RTG a CT v těhotenstvíDobrý den, chtěla jsem se zeptat na záření z polymeračni lampy používané v zubní ordinaci JDobrý den, nejedná se o zdroj ionizujícího záření, SÚJB tedy není kompetentní posuzovat škodlivost tohoto přístroje.
RTG v těhotenstvíDobré ráno, mohla bych se zeptat? 27.1. jsem byla na RTG plic a poslali mě na RTG skrze ORL.Dobré ráno, RTG plic ani RTG z důvodu ORL indikace nejsou v těhotenství rizikové, nejsou kontraindikovány.
RTG a CT v těhotenstvíDobrý den, dne 22. 01, pátek, jsem byla se psem u veterináře, kde jsem mu během rentgenuDobrý den, přítomnost při rtg u veterináře, resp. při přidržování psa, nemůže ohrozit zárodek/plod. Není potřeba podstupovat žádné vyšetření či testy.
RTG a CT v těhotenstvíDobrý den, ráda bych se Vás zeptala, zda může mít CT páteře negativní vliv na budoucí plánoDobrý den, CT vyšetření nemůže negativně ovlivnit budoucí těhotenství.
RTG a CT v těhotenstvíDobrý den, ráda bych se zeptala, jak moc a zdali vůbec, je nebezpečný RTG hrudníku (snímekDobrý den, RTG hrudníku (snímek plic) není pro miminko ve 3. trimestru nebezpečný.
RTG a CT v těhotenstvíDobrý den. V 6tt těhotenství jsem absolvovala rtg jednoho zubu bez ochranných pomůcek. VDobrý den, Ano, je to správně, rtg zubu neohrozí miminko.
RTG a CT v těhotenstvíDobrý den, prosím Vás o Váš názor. Zhruba po 12 dnech oplodnění jsem byla na 2 rentgenecDobrý den, vzhledem k časné fázi těhotenství je riziko poškození zárodku velmi malé.
CT hlavy v tehotenstviDobry den, bylo mi delano CT hlavy s kontrastni latkou, myslim, ze jsem mela i olovenou vesDobrý den, CT vyšetření hlavy s použitím kontrastni látky v 5. dni těhotenství nemůže v budoucnosti ohrozit miminko.
Rtg v tehotenstviDobrý den, chtela bych se zeptat jestli cca tyden po poceti mohlo dojit k ohrozeni zarodku kDobrý den, Vaší přítomností na operačnim sále při provádění OPG chrupu, nemohl být zárodek zářením ohrožen.
RTG a CT v těhotenstvíDobrý den, jsem 18tt a dnes jsem byla na rentgenu zápěstí. Chtěla bych se zeptat, zda mužeDobrý den, rentgen zápěstí neohrozí miminko, zvláště, když jste měla oblast dělohy chráněnu ochrannou stínící vestou.
Rtg po početíDobrý den, i já Vás prosím o konzultaci, zda jsem mohla ohrozit/poškodit plod, když jsem dnDobrý den, rtg jednoho zubu bez ochranné stínící zástěry nemůže poškodit/ohrozit zárodek/plod.
RTG a CT v těhotenstvíDobrý den, minulý týden 12.11. jsem byla na RTG hrudní páteře (2 snímky – přímý a z boku, bDobrý den, obdržela jste velmi nízkou dávku, která pro zárodek není riziková. Rozhodně není na místě uvažovat o indikaci k přerušení těhotenství z důvodu provedených snímků hrudní páteře.
RTG a CT v těhotenstvíDobrý den, chtěla jsem se zeptat. Kamarádka těhotná od 1.10.2019. 14.10.2019 byla na CT vyšDobrý den, není prokázána souvislost CT ozáření o vývojových vad, které zmiňujete. Hodnotit možné pochybení zdravotnických pracovníků v souvislosti s lékařským ozářením nebudeme, nemáme dostatek ověřených informací.
RTG a CT v těhotenstvíDobrý den, chtěla jsem se zeptat jak je to s virtuální kolonoskopii a jejím vlivem na plánovanDobrý den, indikaci virtuální CT kolonoskopie proberte s lékařem, který Vám ji doporučuje. Dle našich informací není plánování gravidity překážkou provedení tohoto vyšetření.
RTG zubů 4 snímkyDobrý den, právě mi probíhá ovulace a snažíme se s partnerem o miminko. Dnes jsem byla nDobrý den, RTG zubů (4 snímky) s použitím olověné vesty a ochraným límcem nemohou poškodit vajíčka ani zárodek.
RTG a CT v těhotenstvíDobrý deň, chcela by som sa spýtať aká je možnosť poškodenia plodu keď som bola na rtg rúDobrý den, v takto časné fázi, tedy několik dní po poslední menstruaci, není vývoj zárodku v takové fázi, aby bylo co poškodit.
Infračervené zářeníDobrý den, roční syn si hrál s televizním ovladačem, přičemž mačkal tlačítka. Ovladač držel taDobrý den, Váš roční syn nemohl být ohrožen, televizní přijímač ani ovladač nevyužívají zdroje ionizujícího záření, žádné záření z přístroje neuniká.
RTG a CT v těhotenstvíDobrý den. Jsem v 26tt, pracuji na zubní klinice a omylem jsem vešla do ordinace, když se paDobrý den, Ne není, ozáření je zcela zanedbatelné.
RTG a CT v těhotenstvíDobrý den, jsem po komplikované zlomenine v. metatarzu a v cca 3tt jsem podstoupila rtg, vDobrý den, rtg končetiny není pro miminko rizikem.
Pobyt v rtg mistnosti po rentgenuDobry den, dnes jsem byla s malým pejskem na veterině a pejskovi byl udělaný 1 rtg těla. PáDobrý den, nemusíte se bát o zdraví miminka – rtg záření v místnosti nezůstává, přístroj negeneruje záření, pokud je vypnutý.
RTG a CT v těhotenstvíDobrý den, dne 16.8 jsem prodělala CT plic a hrudniku s kontrastní látkou, pak jsem zjistila, žDobrý den, vývoj zárodku je v tak časné fázi, že žádné riziko nehrozí.
RTG a CT v těhotenstvíDobrý den, dne 18.8. 2020 jsem podstoupila CT vyšetření ledvin s ivu. Poslední menstruaci –Dobrý den, CT vyšetření ledvin nemůže negativně ovlivnit vývoj zárodku.
RTG a CT v těhotenstvíDobrý den, podstoupila jsem rtg pánve a bederní páteře, dynamické snímky a později jsem zDobrý den, Dávka, kterou jste obdržela z rtg pánve a bederní páteře ve 4. týdnu těhotenství nemohla způsobit poškození zárodku, není třeba provádět žádné testování na gynekologii, ani na genetice.
RTG a CT v těhotenstvíDobrý den, dnes som posielala dotaz na rtg v tehotenstve v 2.tyzdni priblizne. Dnes som sa dDobrý den, provedená rtg vyšetření (i se zohledněním zaslaných parametrů) nemohou negativně ovlivnit vývoj zárodku.
RTG a CT v těhotenstvíDobrý den, prosím znovu o vyjadrenie k snimke bedrovej chrbtice v 2 projekciach, LS AP+bočDobrý den, vyšetření páteře, vždy ve 2 projekcích při standardních parametrech ve 2. měsíci gravidity neohrozí vývoj zárodku, resp. plodu.
RTG a CT v těhotenstvíDobrý den, žiji v zahraničí a jsem dva týdny před termínem porodu (38+1tt). Dnes jsem v porDobrý den, Nemusíte se nijak obávat, v nemocnici, kde jste byla, postupovali zcela správně a správně vám řekli, že takové snímkování není kontraindikované, že rizika jsou minimální a že je lepší problémy preventivně vyloučit. To, co jste četla na stránkách zmíněných českých nemocnic, je zjednodušené a zavádějící tvrzení, které ani v ČR už delší dobu neplatí – například v Národních radiologických standardech pro výpočetní tomografii, které jsou dokumentem vydaným Ministerstvem zdravotnictví a závazným pro všechny české poskytovatele zdravotních služeb, kteří výpočetní tomografii provádí, se píše v podstatě totéž, co Vám ve vaší nemocnici řekli. Miminku jste neublížila a teoretické potenciální zvýšení rizika výskytu rakoviny v dětském nebo i pozdním věku je zcela zanedbatelné.
Tehotenstvi a RTGDobry den,chtela jsem se zeptat na dve otazky.V 24tt jsem navstivila zubare,ktery ma ordinaDobrý den, nemusíte se vůbec obávat – zmíněné rentgenování v zubní ordinaci, ani pobyt na radiologickém oddělení nemohou nijak ovlivnit vývoj Vašeho miminka ani jej jakkoli poškodit. Dávky, které lze za takových podmínek dostat, jsou zcela zanedbatelné a srovnatelné s ozářením z přírodního ozáření, kterému je člověk normálně vystaven. A hlavně jsou o mnoho řádů nižší dávky, které by teoreticky mohly těhotenství nějak ovlivnit.
RTG a CT v těhotenstvíDobry den, mohla by som sa spytat na silu a hlavne dosah veterinarneho RTG a jeho ucinok nDobrý den, přítomnost při veterinárním rtg nemá vliv na kvalitu spermií ani vajíček. Použití ochranných pomůcek je dostačující ochranou.
RTG a CT v těhotenstvíJeště jenom mám doplňující otázku, zda-li nároky na veterinární rtg jsou stejné jako pro humDobrý den, riziko poškození plodu nehrozí. Každý kdo využívá zdroj ionizujícího záření se musí řídit platnou legislativou, požadavky z hlediska ochrany radiačních pracovníků jsou stejné jak v humánní (lékařské ozáření), tak i ve veterinární medicíně.
CT a plánované těhotenstvíDobrý den, ačkoliv jsem se snažila si podrobně přečíst veškeré dotazy a odpovědi na toto téDobrý den, CT vyšetření bederní páteře není pro vznik a vývoj vajíčka rizikem, plánování početí není potřeba odkládat.
RTG a CT v těhotenstvíDobrý den, byla jsem na katetrizační ablaci srdce vedenou tříslem. Poté jsem zjistila že jsemDobrý den, Při katetrizační ablaci srdce je expozice ionizujícímu záření poměrně malá. Pro podrobnější informace doporučuji kontaktovat pracoviště, kde Vám byl výkon proveden.
RTG a CT v těhotenstvíDobrý den, byla jsem na rtg ramena (2 snímky) bez ochranných pomůcek a následně jsem zjiDobrý den, rtg ramene není v těhotenství kontraindikací, nemusíte mít obavy.
RTG v tehotenstviDobry den!Pracuji operatorem RTG Rapiscan systems jsem v prvnim trimestre,Muze to mit nDobrý den, práce s RTG Rapiscanem není nebezpečná pro zdárný průběh vývoje zárodku. Dávka rtg záření je velmi nízká a je pod limitem, který je dán legislativou pro práci v těhotenství.
RTG a CT v těhotenstvíDobrý deň. Chcela by som sa opýtať po akej dlhej dobe po absolvovaní CT mozgu a MR mozgDobrý den, pro CT vyšetření s kontrastem není těhotenství kontraindikací. Dávky, která je s vyšetřením spojená neovlivní kvalitu vajíček.
RTG a CT v těhotenstvíDobry den, pracuji u veterinare, kde delame v ochrannych vestach Rtg snimky. Je mozne ze jDobrý den, pro těhotné je dle legislativy limit 1 mSv efektivní dávky na plod za dobu celého těhotenství. Pokud nosíte při snímkování ochranou vestu, je zárodek, resp. plod dostatečně chráněn.
Mamograf v 3tt,1 den před nidaciDobrý den, ve čtvrtek 4dpo jsem byla na mamografu, 5dpo jsem našla nidační krvaceni. ČetlaDobrý den, dávka z mamografického rtg vyšetření nemůže ohrozit vývoj zárodku.
CT a plánování těhotenstvíDobrý den, mám podstoupit CT L3-S1 a obou SI kloubů. Zároveň plánujeme miminko. NeurolDobrý den, vyšetření CT L3-S1 a obou SI kloubů vajíčka nepoškodí, proto si nemyslím si, že je nutné čekat s otěhotněním, i když se jedná ozáření v oblasti pánve.
PET/CT vyšetrenie v tehotensteDobrý deň, našla som na Vašej stránke veľa otázok a odpovedí na RTG a CT v tehotenstve. JaDobrý den, V takto rané fázi těhotenství může toto pravidlo platit. Nicméně, riziko pro dítě vyšetření nepředstavuje.
PET/CT vyšetrenie v tehotensteDobrý deň, ďakujem za Vašu odpoveď. Predsa len by som sa chcela uistiť, či si naozaj môžeDobrý den, usuzujeme tak, jak na základě charakteru vyšetření, tak z informace o fázi těhotenství. Ještě pro Vaše uklidnění: termínem „vše nebo nic“ je myšleno, že v takto časných fázích těhotenství dochází při jakémkoliv poškození zárodku ke spontánnímu potratu. Ve vašem případě se nic takového nestalo, těhotenství bylo potvrzeno po proběhlém vyšetření, také proto nemusíte mít obavy.
RTG a CT v těhotenstvíDobrý den.Pracuji jako asistentka u křesla na ortodoncii(rovnátka)jsem na začátku těhotenstDobrý den, Pokud jsou rtg přístroje, které ovládáte, umístěny v oddělené místnosti a je dodržována vzdálenost (2,5 metru), není dítě zářením ohroženo.
RTG a CT v těhotenstvíDobrý den , Pracuji na operačním sále a při osteosyntéze stehenní kosti, kde se svítilo c rameDobrý den, nemusíte mít obavy, zárodek (miminko) nebylo ohroženo.
RTG a CT v těhotenstvíDobrý den, jsem ve 4. týdnu těhotenství a byla jsem na rentgenu chodidla a kotníku. Muže zDobrý den, diagnostická rtg vyšetření končetin a hlavy absolvovaná v těhotenství nemohou způsobit vrozené vývojové vady. Dávky při těchto vyšetření jsou velmi nízké, děloha je ozářena pouze z tzv. neužitečného záření, protože je mimo svazek záření.
RTG a CT v těhotenstvíDobrý den, pročetla jsem veškeré dotazy, ale přeci jen se zeptám. Jsem 23tt těhotenství a byDobrý den, v 23tt těhotenství není rtg zubů pro „dítě“ škodlivé, i když nebyly použity ochranné pomůcky.
RTG a CT v těhotenstvíDobrý deň, chcem Vás veľmi pekne poprosiť od odpoveď. Dňa 18.12.2019 som podstúpila CTDobrý den, ozáření z Vašeho vyšetření (CT mozku bez kontrastu) není pro zárodek nebezpečné.
RTG a CT v těhotenstvíDobrý den, mohu poprosit o odpověď? Na jakou vzdálenost se šíří RTG záření při rengenovanDobrý den, RTG záření klesá se čtvercem vzdálenosti. I když nebyly dveře zavřené, použité množství záření z intraorálního snímku plod neohrozí.
RTG a CT v těhotenstvíDobrý den, jsem v 14tt a postoupila jsem rtg vyšetření hlavy. Měla jsem olověnou zástěru. PrDobrý den, miminko (resp. zárodek/plod) nemůže být poškozeno po Vašem rtg snímku hlavy.
RTG a CT v těhotenstvíDobry den chcem sa opytat ci moze ublizit RTG -intraorány zubov,spraveny bez ochrannej veDobrý den, intraorální RTG nemůže v těhotenství ublížit.
RTG zubu v těhotenstvíDobry den, prosim o informaci zda mohu u zubare podstoupit rentgen zubu v 16.tt tehotenstDobrý den, těhotenství není rtg zubu kontraindikováno. V průběhu celého těhotenství můžete tedy intraorální snímek absolvovat.
RTG a CT v těhotenstvíDobrý den,jak se da zjistit, zda jsem byla vystavena záření v hodnote 1mSV. Mám právo požáDobrý den, tak jak popisujete svou práci je velmi nepravděpodobné, že by Vaše efektivní dávka překračovala 1 mSv ročně. Předpokládám, že jste radiační pracovník kategorie B. Ti nemusí být vybaveni osobními dozimetry, protože jejich monitorování může být zajištěno například přepočtem z monitorování pracoviště. Požádejte Vaši dohlížející osobu, aby na základě popisu charakteru Vaší práce, četnosti ozáření, místě, kde se během expozice vyskytujete, a použitých ochranných pomůcek vypočítala z měření neužitečného záření, které má k danému rentgenovému zařízení k dispozici, Vaši roční efektivní dávku.
RTG a CT v těhotenstvíDobrý den,přítelkyně prodělala ve 3tt angiografii,aniž by věděla o těhotenství.. Může toto vDobrý den, nevím sice parametry vyšetření, ale ve fázi gravidity, kterou uvádíte, nebude zárodek vyšetřením nijak negativně ovlivněn.
RTG a CT v těhotenstvíDobry den, taktiez by som sa rada informovala o moznom pripadnom vplyve rtg ziarenia naDobrý den, odhad dávky na zárodek bude velmi nízký a neohrozí jeho vývoj.
RTG a CT v těhotenstvíDobrý den,reaguji na podobnou situaci, která se teď vyskytla u mě. Byla jsem na Rtg kostrčeDobrý den, dávka na dělohu z těchto vyšetření dohromady ze všech snímků se pohybuje maximálně v jednotkách mGy. To je velmi hluboko pod teoretickým prahem, který by mohl ovlivnit vývoj plodu. Nemusíte tedy mít obavy.
RTG v těhotenstvíDobry den. Chcela by som sa spytat. Je to velmi dolezite. Bola som na rtg 14.1. 2019 a robil mDobrý den, rtg snímkování v takto nízkých dávkách a v této fázi gravidity nemůže způsobit malformace, vady plodu.
RTG a CT v těhotenstvíDobrý den, měla bych dotaz na RTG, kterým se projíždějí zavazadla například na soudech (nikDobrý den, RTG přístroje používané ke kontrole předmětů jsou z hlediska radiační ochrany v pořádku. Konstrukce přístroje zabraňuje úniku tzv. neužitečného záření, přičemž i vlastní dávka na zavazadlo je velmi nízká cca 0,7 – 1,6 mikroSv, dle typu přístroje. Pokládání tašky na pás tedy nepředstavuje riziko v těhotenství.
ziarenieDobry den, chcela by som sa opytat: behom 8 mesiacov som bola vystavena opakovaným vysDobrý den, zjednodušeně lze říci, že 1 mGy je 1mSv. Pokud vycházím z Vaší informace, že dávka, kterou jste obdržela byla 150 mSv, je vyloučeno, abyste onemocněla nemocí z ozáření.
RTG a CT v těhotenstvíDobrý den, chtěla jsem se zeptat ,, zatim,, dle tehotenského testu jsem tehotná, lékařská prDobrý den, doprovod pacienta na CT vyšetření neznamená žádná rizika pro nenarozené miminko.
RTG a CT v těhotenstvíDobrý den, mám tři dotazy týkající se Ct vyšetření srdce s konstrastem a těhotenství. PodstoDobrý den, posílám odpovědi na Vaše dotazy: 1/ odhad efektivní dávky (E) by Vám mělo provést pracoviště, které výkon provádělo. Náš odhad E je několik mSv; 2/ takové ozáření nebrání začít s plánováním těhotenství; 3/ je řada studií, které řeší problematiku ozářených žen ve fertilním věku z důvodu ozáření pro onkologické onemocnění (dávky jsou ale v desítkách Sv, tedy mnohonásobně vyšší). V případě diagnostických vyšetření, kterým je CT vyšetření srdce, je studií málo a pokud je mi známo, žádná nepotvrzuje, že diagnostické CT vyšetření srdce může zvyšovat riziko rakoviny prsu. Z tohoto důvodu nesdílíme Váš názor, resp. názor paní doktorky, že by diagnostické ozáření spolu s hormonálními změnami v těhotenství, měly za následek změny buněk v prsní tkáni a jejich zmnožení.
RTG a CT v těhotenstvíDobrý den, jsem ve 27.tydnu těhotenství a dnes byla má dvouletá dcerka na rentgenu zápěstDobrý den, Ve Vámi popisované situaci nemohlo dojít k ohrožení plodu.
RTG a CT v těhotenstvíDobrý den, Chystám se za několik dní na CT hlavy. Přítelkyně je ve 27. týdnu těhotenství, jsoDobrý den, z Vašeho CT vyšetření nevyplývají pro těhotenství Vaší přítelkyně žádná rizika.
RTG a CT v těhotenstvíDobry den. V piatok som mala autonehodu, ked dodavka narazila do mojho auta pre nepozoDobrý den, doporučujeme požádat o odhad dávky, a tedy rizika pracoviště, které ozáření provádělo.
RTG a CT v těhotenstvíDobry den prikladam vsetky rtg+ct co mi vypocitali v nenocnici. Snimka hrudnika AP proj v laDobrý den, snímky hrudníku, žeber, Th a C páteře i opakované a v různých projekcích neznamenají příspěvek k dávce na dělohu. Započítáme-li tedy snímky pánve a LS páteře, včetně CT páteře vychází to na dávku cca 14 mSv v děloze, resp. na zárodek. Taková dávka nezpůsobí poškození.
RTG a CT v těhotenstvíDobry den, prosim o nazor… V 22.dni menstruacneho cyklu mi bolo robene CT vysetrenie hlDobrý den, CT záření (hlavy s kontrastem) v 22.dni menstruačního cyklu zárodku neublíží.
RTG a CT v těhotenstvíDobrý deň, dňa 3.11.2021 som bola na RTG chrbtice a kostrče, čiže aj panvového oblasti, poslDobrý den, zárodek není ozářením ohrožen.
RTG a CT v těhotenstvíDakujem Vam za odpoved.. prosim mozete mi odpovedat este na moju nezodpovedanu otaDobrý den, obecně platí, že zárodek (resp. plod) je až 3x citlivější k ozáření než dospělý organizmus. Takže opatrnost k ozáření a dotaz na těhotenství je na místě. Může se jednat o celou škálu vyšetření, se zcela rozdílnou dávkou na dělohu.
RTG v těhotenstvíDobrý den, je to sice již rok a pár měsíců , co jsem porodila zdravé miminko. Přesto se neustDobrý den, trápíte se opravdu zbytečně. Takové hodnoty nemohly ovlivnit vývoj zárodku (taky se miminko se narodilo zdravé) a ani v budoucnu ovlivnit jeho zdraví.
RTG a CT v těhotenstvíDobrý den, jsem ve 30. týdnu těhotenství a mám problémy se zubem. Může dojít k poškozenDobrý den, k žádnému poškození nemůže dojít.
Smyčky na starém rengenuDobry den, v 15.tt jsem nestačila vcas odejít ze sálu, kde se prováděla katetrizacni ablace aryDobrý den, ozáření bylo velmi nízké, nemohlo ohrozit vývoj zárodku, resp. plodu.
RTG a CT v těhotenstvíDobrý den,měla bych prosím dotaz,zda je vhodné jít na CT vyšetření případně Mri dutiny břišDobrý den, ano, pokud je akutní a nelze odložit.
RTG v těhotenstvíDobrý den, předem se omlouvám za dotaz podobný těm, které tu jsou a které jsem pečlivěDobrý den, rtg klíční kosti není dle mého názoru v těhotenství kontraindikován.
RTG a CT v těhotenstvíDobry den, rada bych Vas poprosila o zhodnoceni. Ve 4tt jsem podstoupila ?velky rentgen zDobrý den, rtg zubu nelze považovat za rizikový pro zárodek, resp. ani plod.
Rtg v těhotenstvíDobrý den, poprosila bych Vás o poslední otázku a to, zdali nemá rtg v těhotenství vliv na buDobrý den, nemáme informace, že by diagnostická RTG ovlivňovala výskyt leukémie.
RTG a CT v těhotenstvíDobrý den, ráda bych se Vás chtěla zeptat ještě, dle gynekologie bych byla v 5tt a zárodek doDobrý den, citlivost se počítá ode dne početí (pokud je známo), resp. od ovulace, ne od poslední menstruace, jak je uváděno stáří těhotenství v gynekologii.
RTG a CT v těhotenstvíDobrý den,ráda bych se Vás také zeptala ohledně rtg v těhotenství. Poslední menstruace bylDobrý den, při snímkování zubů je dávka velmi nízká – nemusíte se obávat o vývoj zárodku.
RTG a CT v těhotenstvíDobrý den, v předchozích dotazech se převážně řeší vliv záření na plod. Mě by však zajímalo,Dobrý den, dávky z diagnostických rentgenových vyšetření nejsou tak vysoké, aby poškodily vajíčka.
RTG a CT v těhotenstvíDobrý deň, chcela by som sa opýtať aké je možné poškodenie plodu. Bola som na CT bruchaDobrý den, CT břišní oblasti v počínajícím těhotenství zárodek neohrozí.
OPG v těhotenstvíDobrý den, před 14 dny jsem absolvovala panoramatický RTG zubů a nyní jsem zjistila, že jseDobrý den, riziko poškození zárodku, resp. plodu nehrozí. Můžete být klidná.
RTG a CT v těhotenstvíDobry den. Byla jsem na CT vysetreni s kontrastni latkou a pak jela k dceri,ktera je v 10 tydnuDobrý den, informace, kterou jste obdržela, je správná – žádné nebezpeční pro Vaší těhotnou dceru nehrozí.
Rtg v tehotenstviDobry den, dcera mela zapal plic, byla jsem s ni na rtg plic. Technik mi ochrannou zasteru neDobrý den, expoziční parametry a tím i dávka z vyšetření plic je natolik nízká, že nemůže ohrozit zárodek.
RTG a CT v těhotenstvíDobry den, precetla jsem si vsechny prispevky a odpovedi, ale porad mi to neda. Byla jsem vDobrý den, Ano, zárodek, resp. plod, je v tomto období k ozáření citlivější. Nicméně snímky zubu, i opakované, znamenají ozáření tak nízkou dávkou, že nemůže způsobit žádné negativní účinky.
RTG a CT v těhotenstvíDobry den, chcela by som vas poprosit o radu. Som v 8tt tehotenstva a dnes som musela podDobrý den, neužitečné záření z okolních ordinací CT a RTG je zcela zanedbatelné, troufám si říci, že „nulové“. Nemůže být ohrožen zárodek, resp. plod.
RTG a CT v těhotenstvíDobrý den, v nedděli 10/12 jsem podstoupila RTG kotníku (2 snímky) se zástěrou přes břicho.Dobrý den, RTG kotníku (2 snímky) při použití zástěry, která břišní oblast vykrývala, nemůže mít vyšetření negativní vliv na plod.
RTG a CT v těhotenstvíDobrý den, pracovala jsem v Jaderné elektrárně, kde jsem chodila přímo do provozu sekundDobrý den, před zahájením prací, které popisuje a kterým jste byla velmi vzdáleně přítomna, se provádí měření, resp. odhady dávkových příkonů. Jsem si jista, že elektrárna má všechny tyto akce pod kontrolou a nedovolila by volný pohyb jakýchkoliv osob do těchto prostor, kdyby ozáření přesáhlo stanovené hodnoty. Jak píšete, všechny výsledky v těhotenství dopadly dobře a máte zdravého chlapečka. Není důvod, aby se u syna objevily v budoucnu problémy, neboť nebyl v těhotenství ozářen.
RTG a CT v těhotenstvíDobry večer dna 21.11 2017 som bola kvoli bolesti lavej strany hlavy na Rtg dutin s negativnyDobry večer, popsané ozáření není v žádném případě indikací k přerušení těhotenství, ani není důvod obávat se následků pro zárodek, resp. plod.
Kontrastní látka v těhotenstvíDobrý den,byla jsem na vyšetření páteře a byla mi provedena scintigrafie celého těla.Jenze jDobrý den, Z Vašeho dotazu není jasné, zda se jednalo o vyšetření s použitím radiofarmaka (RFM) nebo o vyšetření s kontrastní látkou? Pro přesnější odhad dávky je nutné specifikovat, zda bylo použito RFM, jaké a v jakém množství, nebo jiné parametry vyšetření. Pro uklidnění uvádím, že během svojí praxe s odhadem dávky, nebylo dosud nikdy ozáření dělohy po celotělové scintigrafii takové míry, aby ovlivnilo těhotenství.
RTG a CT v těhotenstvíDobrý den, chtěla bych se zeptat, zda mé miminko může být nějak ohroženo, když jsem v 5.tDobrý den, miminko nemůže být ohroženo, pokud jste absolvovala intraorální snímek zubu.
RTG a CT v těhotenstvíDobry den, 28.9. Som bola na ct hlavy. Posledny memzes som mala 5.9…..kedze mi menzesDobry den, v této časné fázi těhotenství není CT vyšetření pro zárodek nebezpečné.
RTG a CT v těhotenstvíDobrý den, mám dotaz zda-li dávka z RTG VDN je např. stejná jako dávka při RTG u zubaře, neDobrý den, nejnižší je dávka z intraorálního snímku, což je snímek zubu, poté RTG plic a pak RTG VDN. Všechna tato vyšetření lze v těhotenství absolvovat.
RTG a CT v těhotenstvíDobrý den, jsme těhotná 12+5 byla jsme na RTG zubu a asi mi bude další dělán. Můžu postouDobrý den, intraorální RTG, i opakované, není v těhotenství kontraindikováno. Určitě ale vyžadujte ochrannou zástěru.
RTG a CT v těhotenstvíDobrý den, ráda bych se zeptala na možná rizika, když jsem podstoupila RTG 15.8. a to 2 snímDobrý den, důsledky ozáření v časné fázi těhotenství, ve fázi tzv. preimplantace, blastogeneze, se řídí principem „vše nebo nic“. Ozářená zygota nebo základ blastocyty buď zaniknou jako celek (při ozáření vysokými dávkami v Gy) nebo (a to je případ většiny diagnostických rtg výkonů, kdy je rozsah dávek v jednotkách až desítkách mGy, resp. mSv) vývoj pokračuje bez dalších důsledků.
RTG a CT v těhotenstvíDobrý den. Jsem těhotná, první trimestr. Asi v 5tt. mě byl dělán RTG na jeden zub, neměla jsDobrý den, RTG zubu, bez ochranných pomůcek, nemůže poškodit plod.
RTG a CT v těhotenstvíDobry den, prosim Vas je moznost oziarenia i v priestoroch onkologie?Pravidelne doprevadDobrý den, prostory onkologie jsou vždy v rámci povolení k používání a provozu pracoviště proměřeny. Jsou to prostory, kde doprovod není ohrožen. Situaci, kdy naaplikovaní pacienti nedodržují pokyny a jsou, jak píšete nedisciplinovaní musíte řešit na pracovišti. Nejsme schopni bez přesnějších informací o pracovišti vám jednoznačně sdělit více informací týkajících se rizika pro těhotnou.
RTG a CT v těhotenstvíDobrý den, jsem 24tt a chtěla jsem se zeptat jaký je riziko pro plod když by mi dělali vyšetřeDobrý den, z vašeho dotazu není jasné, jaké vyšetření bylo k vyloučení PE potřebné. Zda RTG, CT (a kolik zobracení) nebo scintigrafie plic? Indikaci k vyšetření ve vztahu k velikosti obdržené dávky by měl zhodnotit lékař spolu s radiologický fyzikem, který bude znát parametry vyšetření a může tak dávku přesněji odhadnout.
RTG a CT v těhotenstvíDobrý den, v rozmezí od 28.2. do 20. 3. tohoto roku jsem z urologických důvodů podstoupilaDobrý den, diagnostická vyšetření, která jste absolvovala nemohla mít negativní vliv na vajíčka.
RTG, CTDobrý den,je mi 30 let, v květnu tohoto roku jsem kvůli úrazu – pádu podstoupila RTG kostrčDobrý den, RTG kostrče, CT vylučovací urografii s kontrastní látkou v žádném případě nemůže poškodit vajíčka.
RTG a CT v těhotenstvíDobrý den, jsem ve 35tt a na zubní pohotovosti mi byl udělán lokální rentgen zubu (tubus naDobrý den, rentgen zubu, a to i bez ochranných pomůcek (zástěry, límce), nemůže mít negativní vliv na miminko.
RTG a CT v těhotenstvíDobrý deň, už dlhšie sa trápim pochybnosťami o tom, či RTG pľúc, ktoré som absolvovala v 1Dobrý den, dávka z rtg plic provedená v těhotenství nemůže miminko ohrozit.
RTG a CT v těhotenstvíDobrý den, chtěla bych se prosím zeptat jak je to s prací na rtg oddělení (CT, RTG a mammogrDobrý den, těhotná žena v těhotenství pracovat může. Dle § 64 odst. 3 AZ musí držitel povolení, na jehož pracovišti pracuje těhotná žena, neprodleně poté, co těhotenství oznámí, upravit podmínky práce k omezení ozáření plodu tak, aby po zbývající dobu těhotenství efektivní dávka plodu nepřekročila 1 mSv.
RTG a CT v těhotenstvíDobrý den, jsem v 9tt těhotenství. Byla jsem včera s přítelem na rentgenu páteře pro úraz. BDobrý den, přítomnost při snímkování, když jste byla během snímkování za zdí a dveře byly zavřené, nemohla ohrozit plod.
RTG a CT v těhotenstvíDobrý den,dnes jsem podstoupila kořenový opich bederní plotenky, která se dělá pod CT vyDobrý den, poškození zárodku, resp. plodu nehrozí.
RTG a CT v těhotenstvíDobrý den,dnes jsem podstoupila kořenovy opich ploténky bederní, který se dela pod kontrDobrý den, poškození zárodku, resp. plodu nehrozí.
RTG a CT v těhotenstvíDobrý den,byla jsem dnes u zubaře,který mi udělal 4 Rtg zubů,z každé strany.Večer jsem zjisDobrý den, rentgenové snímky zubů (i provedené několikrát nebo opakovaně a bez ochranné zástěry) nemohou mít negativní vliv na zárodek, resp. plod.
RTG a CT v těhotenstvíDobrý den,minulý týden jsem byla na rentgenu plic 6 týden+6 den těhotenství. Nezakryli miDobrý den, snímek plic v 6 týden+6 den těhotenství nemůže ublížit zárodku, ani při nepoužití ochranné stínící zástěry.
RTG a CT v těhotenstvíDobrý den. Měl bych dotaz k ujištění. Manželka měla vyšetření CT slinivky 20.1.2017. Dnes jsDobrý den, riziko z CT vyšetření nehrozí, nemusíte mít obavy.
RTG a CT v těhotenstvíDobry den.Chtela bych se zeptat.V prvnim tydnu tehotenstvi jsem byla na uz.bricha,ale cekaDobrý den, v čekárně před RTG ozařovnou nehrozí těhotným, tedy plodu, žádné nebezpečí vyplývající z ionizujícího záření.
RTG a CT v těhotenstvíDobry den.Ma pritelkyne byla v 1 tydnu tehotenstvi na sonu bricha,vime,ze tam riziko nehroDobrý den, v čekárně před RTG ozařovnou nehrozí těhotným, tedy plodu, žádné nebezpečí vyplývající z ionizujícího záření.
RTG a CT v těhotenstvídobrý, poprečítaní príspevkov nemám celkom jasno v otázke poškodenia plodu po absolvovDobrý den, pokud jste absolvovala CT (navíc z urgentní indikace) v době možného oplodnění, není důvod se obávat poškození plodu.
RTG a CT v těhotenstvíDobrý den, chtěla bych se zeptat. Jsem ve 13tt. Byla jsem se synem v nemocnici, kde ho i renDobrý den, po vypnutí rentgenu, žádné záření v místnosti není.
RTG a CT v těhotenstvíDobrý den,dcera prodělala zánět močového měchýře.Užívala antibiotika a po 14 dnech bylaDobrý den, ozáření z diagnostického CT vyšetření nemůže být příčinnou „zamklého“ těhotenství.
RTG a CT v těhotenstvíDobry den, dna 21.10.2016 som absolvovala CT vysetrenie oblicky, kde zistovali pocet kamenDobry den, CT vyšetření, které jste absolvovala bylo klinicky zdůvodněné. Ozáření z vyšetření nemůže zárodek/plod poškodit.
RTG a riziko v těhotenstvíDobrý den, dnes jsem byla u zubaře, má kabinku s rentgenem v čekárně. Zrovna jak jsem přiDobrý den, v čekárně, která sousedí se zubní rtg ozařovnou, nemůže dojít k ohrožení zdraví miminka.
RTG a CT v těhotenstvíDobry den. 26.9.jsem mela posledni mesicky a 12.10.jsem byla v kontaktu s kamarádkou, kteDobry den, kontakt s osobou, která byla ten den po vyšetření PET, není pro budoucí miminko nebezpečný.
RTGDobrý den,můžu žádat při ct dutin ochranz na štítnou žlázu. Děkuji JanaDobrý den, můžete zkusit požádat, ale domnívám se, že to nebude proveditelné.
RTG a CT v těhotenstvíDobrý den, pracuji u zubaře a denně uděláme několik RTG. Jsem v prvním měsíci těhotenstvíDobrý den, legislativní požadavek je, že zárodek/plod nesmí obdržet efektivní dávku větší než 1 mSv od doby, kdy jste těhotenství oznámila, do odchodu na mateřskou dovolenou. Je na Vašem zaměstnavateli, aby takový odhad provedl. Zkušenosti z dozoru na zubních pracovištích jsou takové, že osobní dávky ze zubního snímkování se této hodnotě ani neblíží. Až pokud by bylo zjištěno, že je hodnota překračována, neměla byste dále rentgenovat. Obavy jsou zbytečné. Legislativa SÚJB nemůže určovat, co je důvodem pro rizikové těhotenství. Dle mého názoru, práce na pracovišti se zubním rtg, by tímto důvodem být neměla.
RTG a CT v těhotenstvíDobrý deň, V 9 týždni tehotenstva som bola na dovolenke v Ríme. Na letisku v Bratislave a vDobrý den, ano, informace, kterou jste získala je pravdivá. Detektory kovů (tzv. „magnetické rámy“), kterými jste prošla na letišti v Bratislavě a Římě a při vstupu k památkám nejsou/nepoužívají k detekci zdroj ionizujícího záření. Máte též správnou informaci, že pokud by bylo používáno rtg záření musí takové zařízení označeno znakem radiačního nebezpečí. Též musí být procházející osoby na rtg záření upozorněny. Např. u těhotné ženy by měla být umožněna jiná forma kontroly/detekce – např. osobní prohlídka. K vaší poslední otázce: zavazadla, hodiny, klíče, stejně jako potraviny a léky se průchodem rtg detektorem nestávají radioaktivní.
Radon a těhotenstvíDobrý den, manžel se léčí na Běchtěrevovu chorobu, každý rok jezdí na 1 měsíc do lázní JáchyDobrý den, radonové koupele nejsou z tohoto pohledu nebezpečné. Radonem léčená osoba „není radioaktivní“. Není tedy třeba plánované početí z důvodu pobytu v Jáchymově odkládat.
Radon a těhotenstvíDobrý den, včera jsem navštívila důl Jeroným, až když jsem dole zahlédla měřiče radonu miDobrý den, takto krátkodobý pobyt, resp. prohlídka dolu nemůže být pro miminko riziková.
RTG a CT na pracovištiDobrý den, jsem v šestém týdnu těhotenství a pracuji jako zubní sestra na stomatochirurgii,Dobrý den, profesní ozáření na „zubním rtg pracovišti“ není nebezpečné pro budoucí plod. I po zjištění těhotenství můžete na pracovišti pracovat, musí být ale splněno, že zárodek, resp. plod neobdrží více než 1 mSv. Proto doporučuji konzultaci s dohlížející osobou, aby byla výše uvedená podmínka dodržena.
RTG a CT v těhotenstvíDobrý den, pracuji u zubaře a denně uděláme několik RTG. Při rentgenování jsme ve stejnéDobrý den, zubní rentgenování, tedy profesní ozáření ze zubního rtg, není nebezpečné pro budoucí plod. I po zjištění těhotenství můžete s rtg pracovat. Musí být splněna hodnota 1 mSv pro zárodek, resp. plod, což předpokládám, že ve Vašem případě, za podmínek, které popisujete, bude.
RTG a CT v těhotenstvíDobry den, v 5.tydnu těhotenství jsem podstoupila OPG u zubaře. Ochranná zastera byla pouDobrý den, z OPG snímku nehrozí plodu žádné zdravotní problémy.
RTG a CT v těhotenstvíDobrý den, chtěla jsem se zeptat, 26.7. jsem mela poslední menstruaci. Dnes jsem podstoupDobrý den, 4 snímky rtg páteře nejsou v žádném případě indikací k přerušení těhotenství. Nemusíte mít obavy o zdárný průběh vývoje těhotenství a zdraví miminka.
RTG a CT v těhotenstvíDobrý den, obracím se k Vám jako k odborníkům o radu. Absolvovala jsem s malým tříletým sDobrý den, takto vzdálená přítomnost při RTG hlavy (dutin) a plic (dva snímky) Vašeho syna nemůže ohrozit zdárný průběh vývoje miminka.
RTG a CT v těhotenstvíVe 24tt.jsem podstoupila CT hlavy bez ochranne vesty(podezreni na krvaceni do mozku). JakDobrý den, při CT hlavy (podezření na krvácení do mozku), je dávka záření budoucího miminka velmi nízká. Nemusíte mít obavy, že by mělo záření vliv na jeho zdraví.
RTG a CT v těhotenstvíDobrý den, ráda bych se zeptala na dotaz – poslední menstruaci jsem měla 6.4.2016 5.4. jsemDobrý den, dávka z rtg zubu a přítomnosti při snímkování prstu dcery je zcela zanedbatelná, žádné riziko Vám nehrozí.
RTG a CT v těhotenstvíDobrý den, mám prosbu, 7.6.2016 jsem absolvovala 4 intraoralní rtg zubů ( zuby 7 – nahoře vpDobrý den, O použití ochranných pomůcek rozhoduje zodpovědný pracovník zdravotnického zařízení, přičemž použití ochranných pomůcek není předepsáno, a to vzhledem k tomu, že je svazek úzce kolimován. Díky tomu je ozáření dělohy při rtg zubů zanedbatelné. Navíc v časné fázi těhotenství, tedy v prvních týdnech po početí, má takovéto ozáření nejmenší vliv. Nemusíte mít strach, že by došlo k poškození embrya/zárodku.
RTG a CT v těhotenstvíDobrý den, dle utz bylo datum početí zatím odhadnuto na 11.5.2016. V červnu (5.6.2016) seDobrý den, uvedená rentgenová vyšetření byla indikovaná potřebou zjistit závažnost možných poranění. K ohrožení vývoje plodu může teoreticky dojít až po překročení prahové dávky na dělohu 100 mGy ? do této hodnoty ionizující záření vývoj plodu nedokáže ovlivnit. V naprosté většině rentgenových vyšetření (i několikanásobných) k překročení tohoto prahu nemůže dojít, protože i u CT v oblasti pánve se dávky na dělohu pohybují maximálně do 50 mGy. Z Vámi popsaných rentgenových vyšetření lze na základě zkušeností usoudit, že hranice 100 mGy dávky na dělohu překročena nebyla. Nicméně Vám pro Vaši jistotu doporučujeme, abyste kontaktovala pracoviště, na němž Vám vyšetření prováděli, aby jejich radiologický fyzik na základě expozičních parametrů a lokalizace všech vyšetření přesně vypočítal celkovou dávku v děloze. Je třeba, aby to provedl právě radiologický fyzik, protože dávka na dělohu je velmi specifická veličina, kterou CT a rentgenová zařízení nedokážou nijak indikovat. Veličiny, které tato zařízení indikují (jako CTDI, PKL, KAP, mAs, atp.) jsou pouze vstupními parametry, které se při výpočtu dávky na dělohu používají, ale které mívají značně odlišné hodnoty od dávky na dělohu. Výpočet je poměrně složitý a adekvátní vzdělání a softwarové výpočetní prostředky k němu má právě radiologický fyzik. Proto by se mělo při posuzování toho, zda byla prahová hodnota 100 mGy překročena nebo nikoli, vždy u takovýchto vyšetření vycházet z hodnoty, kterou spočítal pro daný případ radiologický fyzik. A poté by se mělo postupovat podle postupu uvedeného v Národních radiologických standardech pro výpočetní tomografii v kapitole 4.1.4.1 bod 4) c) (na str. 8). Tyto standardy lze najít na stránkách Ministerstva zdravotnictví ve Věstníku č. 2/2016: http://www.mzcr.cz/legislativa/dokumenty/vestnik-c2/2016_11347_3442_11.html. Nicméně Vás pro klid duše znovu upozorňujeme, že je nepravděpodobné, aby vyšetřeními, která jste jmenovala, mohlo dojít k překročení prahové hodnoty 100 mGy v děloze a tudíž k jakémukoli negativnímu ovlivnění vývoje plodu nebo těhotenství v důsledku těchto rentgenových vyšetření.
RTG a CT v těhotenstvíDobrý den, jsem v 17tt (16+3) a byla jsem pritomna u rentgenu psa resp. jsem ho drzela, kdyDobrý den, přítomnost u rentgenu, pokud jste měla ochranou zástěru, nemůže plodu ublížit.
RTG a CT v těhotenstvíDobrý den, v současné době žijeme s manželkou v Kanadě, kde posledních několik měsíců uDobrý den, dávka z rentgenového snímku, která je velmi nízká, není po celou dobu těhotenství pro zárodek ani plod riziková. Pro vysvětlení uvádím: v počátcích těhotenství (do 3. týdne po početí) platí tzv. princip „vše nebo nic“. Poškození buněk vysokými dávkami zářením se projeví neschopností zanoření vajíčka do dělohy nebo se neprojeví vůbec, protože poškozené buňky jsou nahrazeny novými. V této fázi by sice mohlo při překročení prahové dávky dojít k potratu, taková dávka je ale až 1000 krát vyšší, než je dávka z RTG plic. Je ale i stejně pravděpodobná varianta, že se poškozené buňky zcela nahradí novými. Ne že by v této fázi nebylo miminko citlivé, ale zatím není vytvořeno „nic“, co by se poškodit mohlo, proto se někdy o této fázi mluví jako o méně rizikové.
RTG a CT v těhotenstvíDobrý deň, Prosím Vás o radu 1.4. som mala poslednú menštruáciu 21.4. som podstúpila rtgDobrý den, dávka z vyšetření, které jste podstoupila nezpůsobí miminku žádné zdravotní následky. Navíc k ozáření došlo v počáteční fázi těhotenství, kdy je zárodek nejméně citlivý k ionizujícímu záření.
RTG a CT v těhotenstvíDobry den, rada by som vas poprosila o nejaku informaciu k mojmu pripadu. V usa som preslDobrý den, skenery na českých letištích, kterými procházejí cestující nepoužívají k detekci RTG záření. Pokud některá letiště používají RTG záření musí být označeny znakem radiačního nebezpečí a měla by být těhotným nabídnuta alternativa bezpečnostní kontroly, např. osobní prohlídka. Pokud jste opravdu RTG skenerem na některém zahraničním letišti prošla, bude odhad dávky na plod nízký. Většina takových skenerů znamená pouze hodnotu několika mikroSv na sken.
rtg panvy v 4.až 5. týždni tehotenstvaDobrý večer, chcela by som Vás poprosiť o názor na možné komplikácie – poškodenie plodu.Dobrý den, dávka záření ze 2 rtg snímků pánve nepoškodí v 4. – 5. týdnu vývoj plodu. Při vyšetření nelze zpravidla ochrannou zástěru použít, mohla by zastínit požadovanou diagnostickou informaci, kterou lékař potřebuje.
Rentgen v těhotenstvíDobrý den, moc Vás prosím o odpověď, dne 23.4. jsem dostala menstruaci, dne 11.5. jsem byDobrý den, rentgen krční páteře a 2 rtg hrudníku nemohou v této fázi gravidity vyvíjející se zárodek poškodit. Dávka v děloze z těchto vyšetření je velmi nízká.
RTG a CT v těhotenstvíDobrý den, chtěla bych Vás moc požádat o zodpovězení 2 dotazů. Jsem v 10 tt. 1. Pracuji v neDobrý den, Ad 1) průchod RTG oddělením nemůže způsobit ohrožení plodu. IZ je v těchto prostorách zcela zanedbatelné až nulové. Ad 2) Tato problematika nespadá do kompetence SÚJB. Ale dle mého názoru, krátký kontakt s UV zářením, též nemůže miminku ublížit.
RTG a CT v těhotenstvíMockrát děkuji za rychlou odpověď … jen bych si u Vás chtěla ještě ověřit. Pokud se právě nAno, pokud je přístroj vypnutý ze zdroje elektřiny, záření nevyzařuje.
RTG a CT v těhotenstvíDobrý den, omlouvám se, že píši ještě jednou v předchozí zprávě, jsem napsala špatně datuDobrý den, existují 2 důvody, proč se nemusíte obávat o další vývoj plodu. Dávka nedosáhla dávky prahové i přesto, že byla použita kontrastní látka. Navíc v počátečním stadiu jsou buňky nediferencované a při případném poškození mohou být nahrazeny.
RTG a CT v těhotenstvíDobrý den, vím že tato otázka tu byla již několikrát, ale nenašla jsem konkrétní odpověď k mNA
RTG a CT v těhotenstvíDobrý den. Jsem v 10tt a byla jsem se svoji třiceti měsíční dcerou na rtg ruky. Vzhledem k sitDobrý den, Vaše přítomnost při rtg ruky nemůže nijak plod ohrozit. Dávka z přidržování je zanedbatelná.
RTG a CT v těhotenstvíDobrý den, pracuji jako veterinární sestra a denně přicházím do styku s rtg. Jedná se o přidržDobrý den, důležité je i to, jak často přidržujete. Pokud vždy používáte olověnou zástěru, riziko ohrožení zárodku v časném stadiu těhotenství nehrozí. Nicméně, pokud už bude těhotenství potvrzeno, doporučovala bych „přidržování“ omezit (nejlépe když přidržuje majitel zvířete). Není to z důvodu ohrožení plodu nepřijatelnou dávkou záření, ale z důvodu zbytečnému vystavení sebe a miminka rizikovému faktoru.
RTG a CT v těhotenstvíDobrý den,chtěla jsem se optat přítelovi mají dát kontrastní látku a rentgen a tak zda nemůžDobrý den, Váš dotaz byl již zodpovězen (výše) – rtg vyšetření s kontrastní látkou, provedené Vašemu příteli, nemá žádný škodlivý vliv na vás, ani vaše miminko.
RTG a CT v těhotenstvíDobrý den, chtěla jsem se optat,přítel jde na podání kontrastní látky a na rtg.Já jsem ve 2měsDobrý den, rtg vyšetření s kontrastní látkou provedené Vašemu příteli nemá žádný škodlivý vliv na vás, ani vaše miminko.
RTG a CT v těhotenstvíDobry den, prosim Vas o vyjadreni, dne 2.2. jsem mela posledni menstruaci, 2.3.jsem byla nDobrý den, rtg snímek páteře byl proveden v tak časné fázi těhotenství, kdy nebyl zárodek ještě diferencovaný, nebylo možné ho poškodit. Navíc dávka z provedeného snímku páteře je nízká a nemůže způsobit poruchu vývoje zárodku. Nemusíte mít obavy o zdraví miminka.
RTG a CT v těhotenstvíDobrý den, ráda bych se zeptala, jestli mohlo ovlivnit RTG záření hormonální stimulaci (IVF)Dobrý den, dávka z rtg kyčle nemohla ovlivnit hormonální stimulaci (IVF).
RTG a CT v těhotenstvíDobrý den, snažíme se o další miminko. Bohužel jsem nyní musela kvůli otřesu mozku podstDobrý den, CT vyšetření hlavy, při kterém jste měla oblast dělohy a vaječníků chráněnou ochrannou zástěrou, neznamená zdravotní újmu ani pro Vás, ani pro oplodnění. Žádné omezování nemá opodstatnění. Je vyloučené, aby vypadávání vlasů mělo souvislost s CT vyšetřením. Věříme, že po přečtení stanoviska budete v psychické pohodě a držíme palce.
RTG a CT v těhotenstvíDobrý den! Děkuji vám za zázračně rychlou a uklidňující odpověď! Pro mě záchrana, jsem poDobrý den ještě jednou, u CT vyšetření hlavy je záření cíleno na oblast hlavy, takže použití ochranné zástěry není běžně požadováno. Nicméně olověná zástěra chránila vaječníky, což je v pořádku. Vypadávání vlasů je popisováno pouze v některých případech jako následek ozařování při léčbě onkologických onemocnění, kdy je ale dávka řádově tisíckrát vyšší. Můžete být tedy v klidu a zapomenout, že jste na CT vyšetření byla.
RTG a CT v těhotenstvíMoc vám děkuji!NA
RTG a CT v těhotenstvíDobrý den, dnes jsem byla v kontaktu s paní, která absolvovala nějaké vyšetření s kontrastníDobrý den, takto krátkodobý kontakt (1 hodina) s „naaplikovaným“ pacientem neznamená pro Vaše budoucí miminko (plod) zdravotní ohrožení. Upozornění je myšleno při dlouhodobějším kontaktu, ve smyslu ochrany rodinných příslušníků, ve kterými takový pacient sdílí např. společné bydlení apod.
RTG a CT v těhotenstvíDobry den,jiz jednou jsem Vam zasilala dotaz a moc dekuji za odpoved.Jeste bych se Vas chtDobrý den, po CT vyšetření se v „ozařovně“ žádné záření nenachází.
RTG a CT v těhotenstvíDobrý den, ještě bych měl doplňující dotaz k rtg zubů u přítelkyně. Má žádat ochranou zástěrDobrý den, Zástěra nebo límec se doporučuje pouze u tzv. intraorálního snímku zubu. U OPG se zástěra nedoporučuje.
RTG a CT v těhotenstvíDobrý den, přítelkyně má podstoupit RTG zubů (všechny zuby), snažíme se o mimi. Když podDobrý den, nemusíte mít žádné obavy. RTG zubů provedené před početím nemůže budoucí miminko poškodit. Dokonce ani u těhotných není rtg zubu absolutní kontraindikací.
RTG a CT v těhotenstvíDobrý den, čeká mě CT vyšetření hlavy a vzhledem k tomu, že se s přítelem začínáme snažitDobrý den, ionizující záření potřebné k provedení CT vyšetření hlavy v těle nezůstává a takové záření nemůže mít negativní vliv na neoplozená vajíčka.
RTG pracoviste a tehotenstviDobrý den, pracuji jako trg laborantka na zubní klinice. Denne provedu cca 20 OPG snimku aDobrý den, můžete nadále vykonávat práci, je však povinnosti zaměstnavatele zajistit Vám takové podmínky práce, aby byl pro plod zajištěn stejný stupeň radiační ochrany jako pro každého jednotlivce z obyvatelstva. To znamená, že ozáření plodu, po dobu od oznámení těhotenství do odchodu na mateřskou dovolenou, nepřekročí hodnotu 1 mSv efektivní dávky.
RTG a CT v těhotenstvíDobrý den, minulý týden jsem podstoupila vyšetření na mamografu. Dnes mě p. gynekologDobrý den, vyšetření na mamografu představuje nízkou dávku záření, která není rizikem pro zárodek, resp. plod. Nemusíme mít obavy o vývoj plodu.
CT v těhotenstvíDobrý den, bohužel místo radosti z těhotenství , o které se snažíme třetí rok, jsem spíše ve vDobrý den, prodělané CT vyšetření není důvodem k přerušení těhotenství. Jednalo se o počáteční fázi těhotenství, kdy se na oplodněném vajíčku ještě nemá co poškodit. Dávka z CT vyšetření tedy nemohla miminko poškodit.
RTG a CT v těhotenstvíDOBRÝ DEN. DĚKUJU ZA VŠECHNY NASTÁVAJÍCÍ MAMINKY, ŽE TU PRO NÁS JSTE. TAKY JSEM ADobrý den, těší nás, že naše stránky byly pro Vás přínosné, že naše práce je smysluplná. Přejeme mnoho radosti z vaší holčičky – kdykoliv se ptejte, jsme tu pro vás.
RTG a CT v těhotenstvíJEŠTĚ JEDNOU OBROVSKÉ DÍKY.KRÁSNÝ ADVENTNÍ ČAS. KATEŘINANA
RTG a CT v těhotenstvíDobrý den, 23.11. 2015 jsem byla CT vyšetření bederní páteře. Až zpětně jsem zjistila, že jseDobrý den, v žádném případě není důvod k přerušení těhotenství. Potvrzuji velikost odhadu efektivní dávky z tohoto CT vyšetření. Dávka na zárodek, resp. plod je ještě nižší, než dávka efektivní, ohrožení miminka z takové dávky nehrozí.
RTG plic a začátek těhotenstvíDobrý den, prosím Vás, jak škodlivý je rentgen plic (asthma), když jsem těhotná. Začátek těhDobrý den, dávka z rentgenu plic je velmi nízká, není pro miminko škodlivá.
RTG a CT v těhotenstvíDobrý den, prosím Vás o vyjádření k dnešní situaci. Doprovázela jsem svoji matku na rentgenDobrý den, ohrožení plodu je vyloučeno.
RTG a CT v těhotenstvíDobrý den,jsem garvidní zubní lékařka.Pracuji na poliklinice,kde jsou jenom zubní ordinace.Dobrý den, pokud jste gravidní, je povinností provozovatele rtg, aby zajistil miminku stejný stupeň radiační ochrany jako jednotlivci z obyvatelstva, tedy aby nebyla překročena hodnota efektivní dávky 1 mSv. Pokud vím, na většině zubních pracovišť není vymezeno sledované pásmo a tak je tento požadavek splněn. Doporučuji však konzultovat podmínky s dohlížející osobou, která je pro pracoviště stanovena.
Ochrana před RTG a v těhotenstvíDobrý den, žiji v zahraničí (Blízký východ), jsem v 6tt a čeká mě rentgen plic. V zařízení nemajDobrý den, ochranné pomůcky dostatečně nenahradíte. U snímku plic je však dávka velmi nízká, navíc ochranná zástěra se nepoužívá, neboť by zakryla vyšetřovanou oblast, takže bez obav absolvujte indikované vyšetření plic. Dávka nemůže zárodku/plodu ublížit.
RTG a CT v těhotenstvíDobrý den Chtěl bych se touto cestou zeptat na problém s ochranou pracoviště při žalobě těDobrý den, dle legislativy se požaduje, aby „indikující lékař a aplikující odborník se dotázal ženy v reprodukčním věku na těhotenství a kojení; zjištěné údaje, které by mohly mít význam pro uvažované vyšetření nebo léčbu, zaznamená do zdravotnické dokumentace“. Dle vašeho vyjádření pacientka podepsala, že těhotenství neguje, takže požadavek § 3 odst. 1 písm. b) vyhlášky č. 410/2012 Sb. byl splněn.
RTG a CT v těhotenstvíDobry den chtel ajsem se zeptat … byla jsem na RTG krizove a bederni oblasti a 5 dnu na to jDobrý den, vylučuji možnost, že by tato rtg vyšetření způsobila poruchu vývoje embrya v takovém časovém sledu, jak popisujete.
RTG a CT v těhotenstvíDobrý den, procházím zde dotazy a odpovědi,a bych Vás nemusela obtěžovat dalšími dotazyDobrý den, po absolvování rtg vyšetření není třeba dodržovat žádný časový odstup.
RTG a CT v těhotenstvíDobrý den, chtěla jsem Vás poprosit o radu. 8.září jsem prodělala magnetickou rezonanci. PoDobrý den, Ve vašem případě se tedy jedná o plánované rtg vyšetření, kdy těhotenství je známo, je potvrzeno. Je odpovědností indikujícího lékaře, aby rozhodl zda je nutné vyšetření provést právě touto zobrazovací metodou (CT s kontrastem). Zdravotnické zařízení, resp. radiologický fyzik poskytovatele zdravotní péče si musí provést odhad dávky, indikující musí znovu (v souvislosti s novou skutečností ? těhotenstvím) zdůvodnit nezbytnost ozáření. SÚJB bez znalosti bližších informací o expozičních parametrech a oblasti vyšetření nemůže vydat stanovisko o dávce pro zárodek/plod.
RTG a CT v těhotenstvíDobry den, V sobotu som bola na pohotovosti, pretoze som mala silny dusivy kasel a velke bDobrý den, nemusíte mít obavy, rtg vyšetření hrudníku nemůže mít vliv na zdraví miminka. RTG vyšetření se provádí v předozadní projekci, zástěra byla použita správně a už i tak nízké záření zeslabila tak, jak se doporučuje.
RTG a CT v těhotenstvíDobrý den,prosím o radu,dnes jsem byla na CT kvůli kontrole kamínku v močových cestach,aDobrý den, lékařské ozáření (CT) nemohlo ohrozit vývoj zárodku. Doporučuji však již další vyšetření nepodstupovat.
RTG a CT v těhotenstvíDobry den, spadla som a zranila som si lavy laket. Doktor ma poslal na RTG. Som v 16tt. MalaDobrý den, rtg vyšetření lokte nemůže ublížit miminku, dávka záření je zcela zanedbatelná.
těhotenstvíDobrý den,mám velikou prosbu.Dnes 13.8.2015 jsem byla u lékaře a jsem těhotná.12.8.2015 jDobrý den, dávka z CT bederní páteře nebude tak vysoká, aby způsobila poškození zárodku. Navíc termín provedení vyšetření a tedy ozáření je v samém začátku gravidity, kdy dávka záření ještě nemá co by poškodila. Věřím, že i genetická poradna dojde ke stejnému závěru. Většinou se o míře možného rizika radí s námi nebo s radiologickým fyzikem ve zdravotnickém zařízení, které ozáření provádělo. Hlavně buďte v klidu, CT vyšetření není ani při „vědomém“ těhotenství absolutní kontraindikací. Pokud budete potřebovat stanovisko pro genetiku, ozvěte se, můžeme při znalostech základních parametrů vyšetření provést odhad dávka na zárodek, resp. posouzení rizika pro zárodek.
RTG a CT v těhotenstvíDobrý den, byla jsem na rtg bederní páteře (2 snímky v leže – jeden na zádech, druhý na bokDobrý den, je zcela na aplikujícím odborníkovi, zda u rtg snímku bederní páteře použije ochranné pomůcky. V některých projekcích by mohla být „oblast zájmu“ radiologa stíněním překryta. Použité expoziční parametry potřebné k provedené snímku nemohou poškodit vaječníky.
RTG a CT v těhotenstvíDobrý den, mám dotaz ohledně RTG a CT záření před otěhotněním. Pro zlomenou kostrč a boDobrý den, provedená rtg vyšetření nemají vliv na otěhotnění, průběh těhotenství ani na vývoj dítěte. Nemusíte mít obavy, že by případné těhotenství bylo proběhlým ozářením negativně ovlivněno.
RTG a CT v těhotenstvíDobrý den. Pracuji na oddělení zobrazovacích metod na recepci. V místnostech kolem mě seDobrý den, prostor recepce byl zcela jistě před uvedením pracoviště zobrazovacích metod do provozu proměřen a pro povolení k používání byl SÚJB požadován dokument „průkaz optimalizace“, ve kterém jsou dosahované hodnoty ozáření pro zaměstnance na recepci pracující odhadnuty. Předpokládám, že hodnota v místnosti recepce nebude přesahovat 1 mSv za kalendářní rok (limit pro obyvatelstvo a zároveň je i to „limit“ pro zárodek, resp. plod, který musí být dodržen). Proto směřujte dotaz na svého zaměstnavatele a ověřte, že je tomu tak, jak je požadováno. V takovém případě, byste mohla pracovat i po dobu těhotenství.
RTG a CT v těhotenstvíDobrý den, mám za sebou pár nezdarů s otěhotněním, resp. otěhotnění se podařilo, avšak pDobrý den, potvrzuji vyjádření lékaře, že dávka z vyšetření OPG a VND nemůže mít negativní vliv na neoplodněné vajíčko. Ani součtová dávka ze všech lékařských ozářením, které jste postoupila, nemá na vajíčka takový vliv, že nejsou v pořádku a proto dochází k potratům.
RTG a CT v těhotenstvíDobrý den, mám k Vám dotaz. Jsem ve 14.týdnu těhotenství, pro silné bolesti břicha jsem byDobrý den, indikací k rentgenovému vyšetření byly bolesti břicha, které neléčené mohly ohrozit plod více než rentgenový snímek. Přínos lékařského ozáření pro vás i miminko je nesporný. Nemějte obavy a věřte lékařům, že zvažují co je pro vás a miminko nejlepší.
RTG a CT v těhotenstvíDobrý den, jsem v 6tt a před 14 dnima jsem podstoupila rtg pánve 4 snímky přímo na břichoDobrý den, ozáření v takto časném stadiu těhotenství je relativně nejpříznivější, Není jasné, zda vůbec došlo k ozáření po oplození a pokud ano zárodek není nijak diferencován. Pro přesnější, odhad co se týká velikosti dávky, by bylo nutné znát expoziční parametry vyšetření.
RTG a CT v těhotenstvíDobry den, precetla jsem si celou dikusi i Vas clanek z radiacni ochrany, bohuzel jsem nenalDobrý den, při CT vyšetření hrudníku nebyla pánev v přímém svazku záření. Můžeme říci, že oblast pánve, resp. děložní sliznice nebyla „rizikově“ ozářena. Z tohoto důvodu pravděpodobnost výskytu rakoviny u vašeho dítěte v souvislosti z tímto vyšetřením je zanedbatelná, lze ji vyloučit. Pro vaši informaci a především pro váš klid uvádím: citlivější k ozáření (myšleno ozáření vysokými dávkami, nikoliv z diagnostických rtg vyšetření) je zygota, méně pak oplodněné vajíčko a nejméně neoplodněné vajíčko.
CT vyšetření a graviditaJeště jednou Vám přeji dobrý den, moc se omlouvám, ale opravuji mnou špatně napsaný údJeště jednou dobrý den, nově uvedená skutečnost nic nemění, předchozí odpověď platí i v tomto případě.
CT vyšetření a graviditaDobrý den, pracuji v nemocnici a ve 4. týdnu gravidity (tzn. cca 2 týdny po koncepci) jsem praDobrý den, v místnosti, která sousedí s CT vyšetřovnou je záření zanedbatelné, pokud vůbec proniklo zdí. Před uvedením CT do provozu se provádí měření rozptýleného záření a vždy se proměřují i místnosti v okolí zdroje ionizujícího záření. Vývoj plodu nemůže být ohrožen.
RTG a CT v těhotenstvíDobry den, jsem v 6 tydnu tehotenstvi. A chtela bych se zeptat, pracuji jako zubni sestra a deDobrý den, dávka z několika intraorálnich rtg při odstupu cca 2 m je velmi nízká, nemusíte mít tedy obavy.
RTG a CT v těhotenstvíDobrý den. V rámci stáže jsem byla na operačním sále, kde byl používán RTG + skia. Jsem v 7tDobrý den, přítomnost u rtg vyšetření na sále nemůže nijak negativně ovlivnit těhotenství.
Těhotenství a kontakt s ozařovanou osobou gama zářenímDobrý den, můj dotaz je následující-jsem v 21tt a včera byla známá na vyšetření žlučníku, kdeDobrý den, pacienti jsou po propuštění informováni, po jakou dobu není vhodné být v kontaktu s dětmi, těhotnými i ostatními osobami (např. v hromadné dopravě apod.). Záleží na poločasu rozpadu radionuklidu, který byl pro vyšetření, případně léčbu použit. V případě rtg vyšetření takové opatření není potřebné vůbec, rtg není zdrojem indukované aktivity, vyšetřený pacient „nezáří“.
RTG a CT v těhotenstvíDobry den, moc vas prosim o vyjádření. Ve 14tt jsem byla na digitálním rentgenu jednoho zuDobrý den, dávka záření, kterou obdrží plod i při opakovaných snímcích u takového vyšetření je zanedbatelná, nemůže mít vliv na zárodek/plod. Národní diagnostická referenční úroveň pro radiovisiografii (RVG) je jen 1mSv, těhotenství není u RVG kontraindikací.
RTG v těhotenstvíDobrý den, prosím Vás o názor. Jsem ve 26. týdnu těhotenství. Moje 4 letá dcera si před 3. týDobrý den, miminko jste v žádném případě nemohla ohrozit. Ani tím, že jste vstoupila do místnosti s rentgenem, který nebyl zapnut, ani v čekárně nebo v jiných místnostech přiléhajících k ozařovně.
RTG a CT v těhotenstvíDobry den, jsem ve 14 tydnu tehotenstvi a byla jsem na sono ledvin, sono mi delali v mistnoDobrý den, předpokládám, že pracoviště, které jste navštívila má rtg zařízení (dále je rtg) schváleno k používání. V dokumentaci, kterou SÚJB k žádosti o používání schvaluje, je zohledněna „míra případného záření“ každé osoby, jak v čekárně, tak v převlékací místnosti. V takovém případě je zajištěno, že v čekárně ani v převlékací místnosti nejste ani vy, ani budoucí miminko provozem rtg ohroženi.
RTG a CT v těhotenstvíDobrý den,prosím ještě jednou o radu.Měla jsem zlomemé zápěstí, zítra mi mají sundávat sáDobrý den, rtg kontrola stavu hojení zlomeniny před sundáním sádry je zanedbatelný ozářením pro zárodek, a to zvláště v případě pokud budete mít ochrannou zástěru s ekvivalentem olova. Opravdu nemusíte mít žádné obavy o zárodek. Desetidenní pravidlo nemá ve Vašem případě význam zohledňovat.
RTG a CT v těhotenstvíDobrý den, prosím o radu. Mám zlomené zápěstí L ruky.Dle rtg nelze vyloučit SL disociaci I.siDobrý den, kontrolní rtg před sundáním sádry je nezbytné, není žádný důvod ho ani v těhotenství neprovést. Nemusíte mít obavy o zdárný vývoj zárodku, dávka, kterou obdržíte z rtg snímku je zcela zanedbatelná.
RTG a CT v těhotenstvíDOBRÝ DEN. PROSÍM VÁS, PRAVIDLO VŠE NEBO NIC PLATÍ JAK PÍŠETE DO 3 TÝDNŮ (A TO VČETDobrý den, „stáří“ gravidity je uváděno v týdnech od poslední menstruace. Pokud proběhla ovulace 14.-21. den od počátku menstruace, pak v době oplození je žena již ve 2.- 3. týdnu. „Vše nebo nic“ platí do 3. týdnu po oplození.
RTG a CT v těhotenstvíDobry den.Jsem ve 33.tt a byla jsem na rtg plic.Snimek byl zezadu a zada jsem mela kryta zasDobrý den, opravdu Vás mohu ujistit, že není žádný důvod k obavám, a to vzhledem k tomu, že dávka v oblasti dělohy, tj. na plod je naprosto zanedbatelná.
RTG a CT v těhotenstvíDobrý den, chtěla jsem Vás moc poprosit o vyjádření. 2.2. jsem byla na RTG ramene po úrazuDobrý den, ozáření dělohy při rtg ramene je zanedbatelné, navíc v časné fázi, v prvních týdnech vadí ozáření nejméně. Nemusíte mít strach, že by došlo k poškození embrya/zárodku.
RTG a CT v těhotenstvíDobrý den. Pracuji jako recepční na radiologickém oddělení. Občas se stane, že laborant nebDobrý den, riziko poškození plodu nehrozí. Na této pozici můžete pracovat i v těhotenství. Oznamte však těhotenství zaměstnavateli, on musí zajistit pro Vás, resp. pro nenarozené dítě stejné podmínky jako pro jednotlivce z obyvatelstva.
RTG a CT v těhotenstvíDobrý den, byla jsem na CT mediastinu (hrudníku)s kontrastní látkou, je potřeba ponechat čDobrý den, ne není.
RTG a CT v těhotenstvíDobrý den, ráda bych se zeptala, zda představuje nějaké riziko na plod (jsem v 8. týdnu těhoDobrý den, přítomnost při rtg snímkování zubu je zcela zanedbatelné ozáření, žádné riziko pro plod.
RTG a CT v těhotenstvíDobry den,chtela bych se zeptat na jednu otazecku.5.11.14 jsem byla na rtg bederni pateri.MDobrý den, rtg záření potřebné k provedení snímku bederní páteře není ve stadiu možné preimplantace nebezpečné.
Rentgen zubu v 10. týdnu těhotenstvíDobrý den, jsem v 10. týdnu těhotenství. Po celou dobu těhotenství mám bolesti čelisti po eDobrý den, pokud bolest trvá a zubní lékař příčinu bolestí může zjistit pouze rentgenem, je ozáření odůvodněné i v těhotenství. Při intraorálním snímkování použití ochranné zástěry doporučujeme. Nemá smysl rtg odkládat, dávka ze zubního snímku je tak jako tak velmi nízká.
RTG a CT v těhotenstvíDobrý den, já mám na Vás také dotaz ohledně ozáření v prvním trimestru. Mluvíte tady o malDobrý den, opoždění vývoje bylo prokázáno u dětí žen ozářených v Hirošimě a Nagasaki, které byly ozářeny celotělově vysokými dávkami. Ve Vašem případě bylo ozáření velmi nízké (tisíckrát nižší), navíc v počátcích těhotenství. Nemusíte mít obavy o další vývoj zárodku, resp. plodu.
HSG vyšetření – vyšetření průchodnosti vejcovodůDobrý den, čeká mne vyšetření průchodnosti vejcovodů HSG. Vyštření se provádí po menstrDobrý den, rtg vyšetření průchodnosti vejcovodů (HSG) nemůže mít nežádoucí účinek na budoucí zárodek. A to ani v případě, že byste otěhotněla bezprostředně po vyšetření, tedy v cyklu po HSG. Rtg záření při HSG nezvyšuje riziko potratu, ani riziko toho, že by miminko bylo postižené.
RTG a CT v těhotenstvíDOBRÝ DEN. PODAŘILO SE MI VEJÍT DO MÍSTNOSTI KDE PRÁVĚ PROBĚHLA EXPOZICE PŘI MAMDobrý den, přítomnost v místnosti, kde proběhla expozice při parametrech 32kV/83 mAs nemůže ohrozit plod. Není dokonce zakázáno na mamografickém pracovišti za určitých podmínek v těhotenství pracovat.
práca na RTG oddelení a tehotenstvoDobrý deň, chcela by som sa Vás opýtať aký má vplyv práca zdravotnej sestry na oddelení zuDobrý den, ozáření nemůže bezprostředně způsobit zdravotní újmu Vám ani Vašemu dítěti ani negativně ovlivnit vývoj těhotenství (a to ani před otěhotněním). Nicméně podle údajů, které píšete, by se ozáření plodu mohlo blížit stanovenému limitu. Pokud byste měla na pracovišti pracovat během těhotenství, je nutné provést optimalizaci radiační ochrany, aby bylo vyloučeno nezdůvodněné ozáření a případně přijmout opatření, která z optimalizace vyplynou.
kosmicke zareni v těhotenstvíDobry den, chtelě jsem se zeptat jak moc je/neni na plod skodlive kosmicke zareni pri zhrubDobrý den, během takto krátkého letu nejsou na palubě letadel dosaženy hodnoty kosmického záření, které by mohly ohrozit plod. Nemusíte mít obavy o zdraví svoje ani miminka.
RTG a CT v těhotenstvíI Vám a ještě jednou obrovské díky.NA
RTG a CT v těhotenstvíMoc Vám děkuju, už jsem byla půl blázna.Rádo se stalo. Pěkný den.
RTG a CT v těhotenstvíDobrý den, moc Vám děkuji ještě chci pro jistotu upřesnit. Obrazovky stály hned u rentgenkDobrý den, opravdu platí, že dávka na dělohu byla naprosto zanedbatelná.
RTG a CT v těhotenstvíDobrý den, ještě prosím o informaci ohledně předešlého dotazu. Byla jsem v místnosti kde sDobrý den, z expozičních parametrů a Vašeho postavení v místnosti, které jste uvedla, je možné vyvodit, že dávka v oblasti Vaší dělohy z těchto expozic (pokud vůbec nějaká byla) byla maximálně v řádu desítek nebo stovek nanoSievertů, což je cca milionkrát méně než dávka, která by mohla být pro dítě nebezpečná. Nemusíte mít žádné obavy.
RTG a CT v těhotenstvíProsím ještě se chci ujistit. Já stála 1,20 od zdroje. Ty obrazovky byly téměř v kontaktu se zesOpravdu platí, že se nemusíte obávat.
RTG a CT v těhotenstvíDobrý den. Zajímá mě dosah záření c-rameneDobrý den, tzv. C rameno je generátor produkující rentgenové záření. Svou konstrukcí emituje kolimovaný svazek záření. Samozřejmě při jeho spuštění dochází k fyzikálním jevům, jako je rozptýlené záření mimo kolimovaný svazek. Podíl tohoto rozptýleného záření je minoritní. V praxi je svazek záření zeslabován objekty v něm umístěnými. Zeslabení je závislé na materiálu daných objektů. Velice zjednodušeně se dá říci, že dosah klesá se vzdáleností od zdroje, tj. C ramene.
RTG a CT v těhotenstvíDobrý den. ve 14 tt jsem prodělala RTG jednoho zubu, přímo na křesle, ale neuvědomila jseDávka záření z rtg snímku zubu je z hlediska ohrožení plodu naprosto nevýznamná. Nemusíte mít obavy, ani když nebyla použita ochranná stínící zástěra.
RTG a CT v těhotenstvíDobrý den. Zítra, tedy 9.7 mám jít na ct vyšetření plic. Menstruaci jsem měla naposledy 9.6. DDobrý den, vyšetření rušit nemusíte (při standardním CT vyšetření plic by dávka na oblast dělohy neměla mít významný vliv na případné těhotenství), ale před ním informujte radiologického asistenta či lékaře o Vašem možném těhotenství.
RTG v začátku těhotenstvíDobrý den, 19.6. jsem měla úraz (pád z koně) a byla jsem na RTG se zápěstím a klíční kostí, o tDobrý den, riziko nežádoucích následků v případě RTG kostrče je zanedbatelné (platí odpovědi na předchozí dotazy). Co se týče dalšího snímkování zápěstí a klíční kosti je naprosto dostačující použití ochranné zástěry. Samozřejmě platí nutnost informování radiologického asistenta o Vašem těhotenství před provedením daného RTG. Pro vaši informaci těhotenství není kontraindikací RTG zápěstí a klíční kosti.
RTG a CT v těhotenstvíDobrý den chtěla bych se zeptat jsem těhotná diabetička ve 28. týdnu tento týden jsem upaDobrý den, rtg vyšetření kolene není v těhotenství kontraindikováno, neboť dávka záření potřebná ke zobrazení je velmi nízká. Lékař Vás informoval správně, navíc jste při vyšetření měla zástěru s ekvivalentem olova, která kryla oblast dělohy a rtg záření absorbuje. Nemusíte mít žádné obavy o zdraví miminka.
RTG a CT v těhotenstvíDobrý den, mockrát Vám děkuji za rychlou odpověď. Hezký den. PražákováDěkujeme.
RTG a CT v těhotenstvíDobrý den, chtěla jsem se zeptat, zda je nutné čekat několik dnů po provedení rentgenu a oDobrý den, pokud jste absolvovala snímek zubu, byla dávka, kterou jste vy obdržela v oblasti snímkovaného zubu velmi nízká, dávka na oblast vaječníků byla zcela zanedbatelná, můžeme říci, že „nulová“. Není žádný důvod čekat a nepokoušet se o miminko. Rtg záření se v těle nekumuluje, může být tedy rizikové (pokud vůbec) pouze ve chvíli rtg snímkování.
RTG a CT v těhotenství (ozáření těhotných obecně)Dobry den, chcela by som Vas poprosit o odpoved na otazku, ci je pravdepodobnost poskodDobrý den, provedení rtg snímku bylo indikováno z důvodu nepřetržitého kašle, vykašlávání krve, bylo tedy odůvodněno, a to i v těhotenství. Nemusíte mít obavy o zdraví miminka, ekvivalentní dávka v děloze, resp. plodu při rtg plic v předozadní projekci je velmi nízká, riziko poškození plodu v žádném případě nehrozí. Navíc byla použita zástěra s ekvivalentem olova, která záření pohlcuje.
CT vyšetřeníDobrý den, během loňského roku jsem podstoupila 2 x CT břicha a 2 x RTG břicha. Celková dáDobrý den, riziko, které vzniklo z takového ozáření, je nízké, pravděpodobnost vzniku rakoviny to mohlo zvýšit maximálně o několik desetin promile. Obecně ve zdravotnictví platí zásada zdůvodnění ozáření, tzn. rentgenové vyšetření je možné provést pouze, pokud riziko, které by pacientovi hrozilo při jeho neprovedení (například způsobené neodhalenou nebo nesprávně diagnostikovanou nemocí), je vyšší než riziko plynoucí z ozáření, tzn. pacient má z provedení ozáření prospěch. Vzhledem k tomu, že Vám tedy byla tato vyšetření provedena, byla zdůvodněna a ono potenciální velmi nízké navýšení pravděpodobnosti vzniku rakoviny (o několik desetin promile) bylo vyváženo mnohonásobně větším prospěchem plynoucím ze správné diagnózy a následné léčby.
rtg a ct v těhotenstvíDobrý den, mám dotaz ohledně RTG v těhotenství, jsem nyní ve 20.týdnu a pracuji jako zdravDobrý den, souhlasím s názorem paní doktorky, že ozáření při intraorálních rtg snímcích, pokud jste chráněna vzdáleností 2,5m, je zcela zanedbatelné, nemůže dojít k poškození plodu.
rtg a ct v těhotenstvíDobry den! Chtela bych se zeptat zda se da z rtg snimku zad posoudit velikost panve.Na zacaDobrý den, tento dotaz, týkající se získání požadované informace z lékařského ozářená není v kompetenci SÚJB. Aplikující odborník musí postupovat dle Indikačních kritérií, které spoluvytváří odborníci-rentgenologové, jen oni musí při výběru zobrazovací metody posoudit, zda je pro daný účel vhodná.
rtg a ct v těhotenstvíDobrý den, musela jsem malého syna silne držet při iriografii a pak kontrolním snímku, zasteOchranné pomůcky, ve vašem případě zástěra, slouží právě k zakrytí potenciálně citlivých částí těla. Tedy vajíčko nebylo přímo ozářeno.
laser v těhotenstvíDobry den,v ramci rehabilitace jsem podstoupila laserove ozareni bederni patere. V pripadePoužití laserů nespadá pod dozor SÚJB, neprodukují ionizující záření. Doporučujeme konzultaci s indikujícím lékařem nebo aplikujícím odborníkem, který vám vysvětlí princip působení laseru na osvícené tkáně a jeho účinky.
škodí na plod v tehotenstve styk s ožiarovanou osobou?Dobrý deň. Mamka začína chodiť na ožiarovania (mala nádor v prsníku) a potrebovala by somNení důvod se obávat, vaše matka v důsledku terapie nezáří.
práce na CT v těhotenstvíDobrý den, je bezpečné pracovat na CT když jsem těhotná?Pokud nepracujete v ozařovně v době, kdy probíhá vyšetření, není důvod se obávat. V každém případě je nutné těhotenství nahlásit zaměstnavateli a dohlížejícímu pracovníkovi, který posoudí vaše pracovní zařazení z hlediska požadavků na práci těhotných žen.
rtg a ct v těhotenstvíted sem zjistila ze test ukazuje 2 carky minuli tyden nic nebylo videt ani na uz tak mi pichl injMagnetická rezonance nebo eeg nevyužívají ionizující záření. Radíme být v klidu a navštívit co nejdříve lékaře, který vás vyšetří a potvrdí váš stav.
rtg a ct v těhotenstvíDobrý den, minulý týden tj 6.3. 2014 jsem absolvovala rentgenové vyšetření kostrče, dnes jsNemusíte se obávat, riziko je zanedbatelné.
RTG v těhotenstvíDobrý den, chtěla bych vás velmi požádat o výpočet, eventuelně zhodnocení rizika provedeV této fázi těhotenství platí pravidlo „všechno nebo nic“. Tedy že oplodněné vajíčko buď zanikne, to v případě velmi vysokých dávek, kterých ovšem běžné rtg nedosahuje, nebo vývoj pokračuje beze změn.
rtg a jeho odrazDobrý den.Před cca měsícem jsme byli se synem u lékaře, do ordinace šel se synem manželNa váš dotaz jsme již odpověděli 30. ledna 2014. Není čeho se obávat.
rtg a ct v těhotenstvíDobrý den.Prosím o radu jsem ve 33.tt a minulý týden jsem byla jako doprovod 3 letého synNa totožný dotaz jsme již odpovídali 30. ledna 2014. Obavy nejsou na místě. Ve vyšetřovně po skončení rtg žádné záření není.
Bezpečnostní rámy u soudůDobrý den, často chodím k soudům, kde musím procházet bezpečnostními rámy. Jsem těhotBezpečnostní rámy jsou detektory kovů nevyužívající ionizující záření (nejsou to rentgeny).
Těhotenství, kojení a rentgenDobrý den. Prosím o zodpovězení 3 následujících dotazů.Jsem ve 33.týdnu těhotenství. 1)NaVaše babička „zářit“ nebude, rtg záření v těle nezůstává. Pokud se jedná o rtg v době kojení, mléko není zářením kontaminováno. Na možné změny na lebce se musíte dotázat svého lékaře, který snímek posuzoval.
33.týden těhotenství a rentgenDobrý den. Prosím o odpověď na dva mé dotazy, nyní jsem ve 34. týdnu těhotenství. 1) KvůliRtg pracoviště musí mít povolení SÚJB, pro které žadatel předkládá tzv. důkaz optimalizace radiační ochrany. To znamená průkaz, že stínění ozařovny je dostatečné a prováděné radiologické výkony nebudou mít vliv na neozařované osoby. Intenzita záření navíc klesá se vzdáleností od zdroje.
magneticka rezonance v tehotenstviDobrý den, za cca 2 týdny bych měla podstoupit KET (embryotransfer ze zmražených embryí)Vyšetření CT vliv na plánované těhotenství ve vašem případě mít nebude zejména proto, že bude provedeno před přenesením embrya do dělohy. Později, až bude těhotenství potvrzeno věnujte pozornost prevenci a své těhotenství vždy nahlaste. Ale o tom vás jistě poučí na klinice.
rtg partnera a planovane v těhotenstvíDobry den, rada bych se zeptala, s pritelem bychom se po mem samovolnem potratu radi brRtg vašeho přítele možnost otěhotnění neovlivní.
prohlídky na letištíchDobrý den, chtěla bych se zeptat na nebezpečí, které hrozí plodu pokud je matka vystavena (Detektory kovů pracují s elektromagnetickým polem, které není ionizujícím zářením.
ozáření v letadleDobrý den, mám v podstatě stejný problém, chtěl bych se zeptat na nebezpečí rentgenů a dDetektory kovů pracují s elektromagnetickým polem, které není ionizujícím zářením.
RTG ve 3.-4. týdnu těhotenstvíDobrý den, obracím se na vás s dotazem ohledně rtg v cca 3.-4. čtvrtém týdnu těhotenství. PřNení nutné se obávat následků, v této fázi těhotenství by oplodněné vajíčko buď zaniklo, to v případě ozáření vysokými dávkami, nebo vývoj pokračuje dále bez poškození.
rtg a ct v těhotenstvíDobry den, rada bych se zeptala na rentgenovani, kfere se vyuziva pri zavadeni stentu na skiPředpokládáme, že účelem vyšetření je stanovení diagnózy a následné léčení zdravotního problému. Pokud tedy lékař potřeboval provedení snímku a ten byl proveden s přihlédnutím k vaší graviditě, jak popisujete, bylo postupováno správně a nemusíte se obávat následků.
rtg a ct v těhotenstvíDěkuji za odpověď, prý je potřeba stent v ledvině správně uložit, aby nevznikly díky němu kJaké jsou průměrné dávky si můžete přečíst v sekci radiační ochrana.
rtg a ct v těhotenstvíDěkuji, na tabulky jsem již koukala. Chápu edy dobře, že mohu z těchto tabulek +/- vycházetJsou to hodnoty typické, odvozené z dostupných informací. Skutečné hodnoty se pochopitelně budou lišit v závislosti na konkrétním vyšetření a použitém přístroji.
RTG v časném těhotenstvíDobrý den, 10.11. jsem si dělala těhotenský test, který byl negativní a 11.11. jsem prodělalaJak jsme již v této konferenci mnohokrát psali, v tomto stádiu těhotenství by zárodek buď zanikl – to pouze v případě ozáření vysokými dávkami, nebo bude vývoj pokračovat bez následků, což je případ běžných rtg vyšetření.
rtg ledvin a ct v těhotenstvíDobrý den,dnes jsem zjistila že jsem těhotná,ale asi před týdnem jsem byla na rtg ledvin coNení důvod mít nějaké obavy.
rtg a ct v těhotenstvíDobrý den, prosím o odpověď. Jsem cca v 7tt. V případě, že jdu s pacientem na Ct vyšetření, jPo skončení vyšetření se místnosti žádné záření nevyskytuje.
rtg a ct v těhotenstvíDobrý den, mám dotaz ohledně RTG zubu, nyní se nacházím ve 14tt, začínám druhý trimestr,Ani v tomto stadiu těhotenství není rtg zubu pro miminko nebezpečný, zejména ne s ochrannou zástěrou.
rtg a ct v těhotenstvíDobry den, procetla jsem radu vasich prispevku a mam dotaz na zazerni pri mamografu. Pri kVe vašem případě jsou obavy zbytečné, otěhotněla jste až po vyšetření, takže k ozáření plodu nemohlo dojít. Při mamografickém vyšetření je oblast břicha mimo svazek záření, v úvahu lze vzít zbytkové záření nebo odražené. V každém případě jsou dávky zanedbatelné.
rtg a ct v těhotenstvíDobrý den, četla jsem všechny vaše příspěvky,ale většinou to je všechno 1 trimestr těhotensVe vašem případě zcela jistě byla velikost vaší dávky při vyšetření syna velmi nízká až zanedbatelná, protože jste stála mimo svazek záření, a riziko poškození plodu je (v případě malé dávky i po celou dobu těhotenství) tedy velmi malé. Nemusíte mít obavy, že by provedené vyšetření mělo za následek vývojovou vadu u vašeho miminka.
rtg a ct v těhotenstvíDobrý den, přečetla jsem si všechny příspěvky. Ale i tak mám obavu nebo spíš bych potřeboNení nutné se obávat následků, v této fázi těhotenství by oplodněné vajíčko buď zaniklo – v případě ozáření vysokými dávkami, nebo vývoj pokračuje dále bez poškození – v případě bežných rtg jsou dávky zanedbatelné.
rtg a ct v těhotenstvíPřečetla jsem spoustu vašich odpovědí, ale mám toho víc. Přibližně ve 4. týdnu těhotentví MNení nutné se obávat následků, v této fázi těhotenství by oplodněné vajíčko buď zaniklo – v případě ozáření vysokými dávkami, nebo vývoj pokračuje dále bez poškození – v případě bežných rtg jsou dávky zanedbatelné.
rtg a ct v těhotenstvíDobrý den, vím, že to tu řešíte pořád dokola, ale i já bych na vás měla dotaz. 18. 9. mi vyšel pNení nutné se obávat následků, v této fázi těhotenství by oplodněné vajíčko buď zaniklo – v případě ozáření vysokými dávkami, nebo vývoj pokračuje dále bez poškození – v případě bežných rtg jsou dávky zanedbatelné. Skutečná dobapočetí je obvykle neprokazatelná, proto se počítá od poslední menstruace.
rtg a ct v těhotenstvíDobrý den, v začátku těhotenství jsem byla hospitalizována se zánětem ledvin, moč. měchýřZ hlediska radiační ochrany se nemusíte obávat, vajíčko by buď zaniklo nebo se plod bude dále vyvíjet bez následků. Co se týká léků, je vhodné se poradit vždy s indikujícím lékařem nebo gynekologem.
rtg a ct v těhotenstvíDobrý den. Vím, že toto řešíte neustále, ale každá nastávající maminka má samozřejmě stracChápeme, že i vy můžete mít obavy o své miminko, a proto se chcete dozvědět více informací. Důsledky ozáření v této časné fázi těhotenství, ve fázi tzv. preimplantace, blastogeneze, se řídí principem „vše nebo nic“. Ozářená zygota nebo základ blastocyty buď zaniknou jako celek (při ozáření vysokými dávkami v Gy) nebo (to je případ většiny diagnostických rtg výkonů, kdy je rozsah dávek v jednotkách až desítkách mGy, resp. mSv) vývoj pokračuje bez dalších důsledků. Pravděpodobnost projevu genetických účinků ionizujícího záření matek, které se podrobily rentgenovým vyšetřením, je zanedbatelná a jejich vznik nebyl v lidské populaci dosud prokázán.
rtg a ct v těhotenstvíDobry den, mam na Vas prosbu. Mam jit na CT mocoveho mechyre (dolni panve), ale stale kRTG záření nepřechází do mléka ani jinak kojení neovlivňuje. Časový odstup v důsledku rtg vyšetření není z hlediska vlivu na oploodnění potřeba.
rtg v těhotenstvíDobrý den, jsem v 1.trimestru těhotenství. Manžel byl včera odpoledne na zubním ošetření,Nemusíte se obávat, rtg neindukuje zdroj záření v tělě pacienta, tedy manžel po provedených rtg nic nevyzařuje.
rtg a ct v těhotenstvíDobrý den, chtěla bych se zeptat: 1. je rozdíl v uspořádání pracoviště, kde je rentgen nebo mLékařské ozáření může provádět pouze držitel povolení SÚJB k nakládání se zdroji ionizujícího záření, který musí před vydáním povolení doložit splnění požadavků zákona č. 18/1997 Sb. a vyhlášky č. 307/2002 Sb., ve znění pozdějších předpisů. Mezi požadavky je také přiložit ?Důkaz optimalizace radiační ochrany? a ?Popis vymezení sledovaného pásma? (schematický plánek doplněný informací o stínění, ochranných zařízeních a vybavení pracovních míst). Z toho jasně vyplývá, že otázka stínění je pro povolení provozu rtg pracoviště důležitá a pokud by nebyly splněny požadavky, provoz by nemohl být povolen. Uspořádání pracoviště stejně jako dosah záření nebo přítomnost obsluhy závisí na mnoha parametrech, tedy nelze jednoduše odpovědět. Mamograf je rentgen, určený ke snímkování prsů. U hodnot dávek by měl být počet snímků uveden autorem. Obvykle se uvádí celková hodnota z jednoho mamografického vyšetření, tedy všech snímků. 0,5 mSv je efektivní dávka u mamografického screeningu pro průměrnou tloušťku prsu, tedy 4 snímky.
rtg a ct v těhotenstvíDobrý den, jsem ve 20. týdnu těhotenství,dnes jsem seděla v čekárně (asi 40minut),kde vedlUspořádání rtg pracoviště je vždy takové, aby nedošlo k ozařování osob mimo ozařovnu. Není důvod se obávat o zdraví miminka.
rtg a ct v těhotenstvídodrý den,chtěla bych se optat na dceru 21 let,před 4 roky měla neningoka moc vážné ted jeJe nám to moc líto, ale na tuto otázku by měl odpovědět dceřin gynekolog nebo pracoviště, kde byla operace provedena, je to záležitost velmi osobní. Náš úřad vykonává dozor nad mírovým využíváním jaderné energie a ionizujícího záření a nad nešířením zbraní hromadného ničení.
rtg a ct v těhotenstvíDobry den, minuly tyden, v 18.tt jsem podstoupila preventivni prohlidku u noveho zubare, sNení důvod obávat se následků, lékař postupoval správně, poskytnutí ochranných pomůcek závisí na druhu vyšetření.
rtg v těhotenstvíDobrý den mám dotaz.Menstuaci posledni jsem mnela 18.6.,pak jsem mněla děti nemocné aPotrat samozřejmě nutný není. Vaše možná dávka byla natolik zanedbatelná, že není důvod se obávat nějakých následků. Vajíčko je v těle matky chráněno v děloze a nebylo přímo ozářeno.
rtg a ct v těhotenstvíDobrý den,jsem těhotná a mám problémy se zuby. Několik RTG jsem absolvovala v 1.trimestNemusíte mít obavy, pro těhotné ženy se používají ochranné prostředky ve formě zástěry nebo vesty, které stomatologové běžně používají. Případně si je můžete sama vyžádat. Rozhodně ale musíte stomatologa o svém těhotenství informovat, stejně jako další lékaře.
rtg a ct v těhotenstvíDobrý den, jsem v 31. týdnua a v pátek 21.6. jsem si zlomila nárt. Dělali mi rtg(3 snimky) mělRtg záření se v těle nekumuluje ani v něm „nezůstává“. Ochranou miminka před možným ozářením je právě vesta nebo zástěra, o jeho zdraví se nemusíte obávat.
rtg a ct v těhotenstvíDobrý den, 8. den po početí jsem absolvovala CT břicha i pánve s kontrastní látkou a to na příSlova vašeho gynekologa můžeme potvrdit. Při vysokých dávkách (v jednotkách Gy) by oplodněné vajíčko pravděpodobně zaniklo. Při vyšetřeních rtg jsou dávky mnohem nižší (v mili Gy).
rtg a ct v těhotenstvíDobrý den, jsem autorkou původního příspěvku. Pro povzbuzení ostatních těhotných žen píšiGratulujeme a přejeme jí i vám pevné zdraví.
rtg a ct v těhotenstvíDobrý den, pracuji jako zdravotní sestra na operačních sálech, kde se některých typů operacNemusíte se obávat, miminku poškození nehrozí.
rtg v těhotenstvíDobrý den.Chtěla jsem se zaptat.Přibližně ve 3-4 týdnu těhotenství o kterém jsem nevědělaDůsledky ozáření v této časné fázi těhotenství, ve fázi tzv. preimplantace, blastogeneze, se řídí principem „vše nebo nic“. Ozářená zygota nebo základ blastocyty buď zaniknou jako celek (při ozáření vysokými dávkami v Gy) nebo (to je případ většiny diagnostických rtg výkonů, kdy je rozsah dávek v jednotkách až desítkách mGy, resp. mSv) vývoj pokračuje bez dalších důsledků. Projev genetických účinků ionizujícího záření u matek, které se podrobily rentgenovým vyšetřením, nebyl v lidské populaci dosud prokázán.
rtg a ct v těhotenstvíDobrý den,ráda bych se zeptala jak je to s rtg v těhotenství dne 10.5.2013 jsem byla na rtg srdO budoucí miminko se obávat nemusíte, v tomto stadiu těsně po oplodnění by vajíčko nepokračovalo ve vývoji, pokud by dávky byly velmi vysoké. To ovšem není případ rtg.
rtg a ct v těhotenstvíDobrý den, měla bych na Vás jeden dotaz. Měla jsem nehodu s kotníkem a šla jsem na rtg (2O své děťátko se obávat nemusíte, bylo dostatečně chráněno zástěrou a dávky při rtg nejsou tak vysoké, aby jej mohly poškodit.
rtg v těhotenstvíDobrý den, moje otázka bude asi hodně podobná a pravděpodobně mi odpovíte, že riziko bRiziko je nulové, protože v době ozařování jste byla za dveřmi a tedy k ozáření vás nemohlo dojít.
rtg a ct v těhotenstvíDobrý den, moje otázka bude asi hodně podobná a pravděpodobně mi odpovíte, že riziko bNemýlíte se, riziko je nulové, protože v době ozařování jste byla za dveřmi a tedy k ozáření vás nemohlo dojít.
rtg a ct před těhotenstvímDobrý den, chtěla jsem se zepat, jak dlouho je organizmus po vyšertření RTG, příp CT ozářenRTG záření v organismu nezůstává ani se nekumuluje. Není důvod se obávat následků.
rtg v raném stádiu těhotenstvíDobrý den,jsem přibližně v 4 t.t.dne 8.2.2013 jsem byla na rtg páteře v oblasti pánve, posledI ve vašem případě se není čeho obávat.
rtg a ct v těhotenstvíDobrý den dnes 27.2. jsem přibližně ve 3.-4.t.t. dne 7.2. jsem byla na rtg páteře bederní a hruDůsledky ozáření v této časné fázi těhotenství, ve fázi tzv. preimplantace, blastogeneze, se řídí principem „vše nebo nic“. Ozářená zygota nebo základ blastocyty buď zaniknou jako celek (při ozáření vysokými dávkami v Gy) nebo (to je případ většiny diagnostických rtg výkonů, kdy je rozsah dávek v jednotkách až desítkách mGy, resp. mSv) vývoj pokračuje bez dalších důsledků.
DOTAZDobrý den, prosím o zodpovězení otázky.Byla jsem jako doprovod s mámou na mamografu.JDůsledky ozáření v této časné fázi těhotenství, ve fázi tzv. preimplantace, blastogeneze, se řídí principem „vše nebo nic“. Ozářená zygota nebo základ blastocyty buď zaniknou jako celek (při ozáření vysokými dávkami v Gy) nebo (to je případ většiny diagnostických rtg výkonů, kdy je rozsah dávek v jednotkách až desítkách mGy, resp. mSv) vývoj pokračuje bez dalších důsledků.
rtg a ct v těhotenstvíDobrý den, ráda bych se zeptala jak je to s časem stráveným v rengenové místnosti. Jsem 19tRtg generuje záření, pouze pokud je v provozu a snímkuje se. Vy jste byla v průběhu snímkování chráněna. Pokud je přístroj vypnutý, v místnosti žádné záření není.
rtg a ct v těhotenstvíDobrý den ve 27+0 jsem prošla rentgenem plic, 1 snímek, zezadu jsem si přidržovala ochrannNemusíte se obávat, miminku poškození nehrozí.
rtg a ct v těhotenstvíDobrý den, v 11tt jsem byla na rentgenu se psem. Lékařka se mě na to, zda jsem těhotná nezNemusíte se ničeho obávat, lékařka vám preventivně dala správně ochrannou pomůcku, která vykryla vaše břicho.
rtg a ct v těhotenstvíDobrý den,19.12.2012 jsem prodělala RTG zad,ráno jsem si udělala test- byl negativní,další 2Vlivu na dítě se nemusíte obávat.
práce těhotných na pracovišti, kde se rentgenujeDobrý den, chtěla bych se zeptat, jestli se dá považovat za bezpečné pracoviště zubní ordinaZubní ordinace s digitálním rtg je bezpečné pracoviště, bežně stačí stát ve vzdálenosti >2 m od přístroje. Pokud z ordinace odcházíte, je již tak zanedbatelné riziko ještě měnší.
rtg a ct v těhotenstvíDobrý den, vím, že již mnohokrát bylo zodpovězěno. Ale mám bohužel obavy, a proto bych cMůžete být klidná, k poškození plodu nemůže dojít, protože ve vašem případě se jedná o oplodněné vajíčko a pro tuto fázi těhotenství platí princip „všechno nebo nic“, což jsme již mnohokrát popsali v souvisejících dotazech.
rtg a ct v těhotenstvíDobrý den,trpím bolestmi bederní páteře a to denně.Občas jdu na mobilizaci a dostanu obstDůsledky ozáření v této časné fázi těhotenství, ve fázi tzv. preimplantace, blastogeneze, se řídí principem „vše nebo nic“. Ozářená zygota nebo základ blastocyty buď zaniknou jako celek (při ozáření vysokými dávkami v Gy) nebo (to je případ většiny diagnostických rtg výkonů, kdy je rozsah dávek v jednotkách až desítkách mGy, resp. mSv) vývoj pokračuje bez dalších důsledků.
rtg a ct v těhotenstvídobrý den, dne 1.11. jsem byla na RTG kyčlý. dneska jsem zjistila, že jsem těhotná. Může býtDůsledky ozáření v této časné fázi těhotenství, ve fázi tzv. preimplantace, blastogeneze, se řídí principem „vše nebo nic“. Ozářená zygota nebo základ blastocyty buď zaniknou jako celek (při ozáření vysokými dávkami v Gy) nebo (to je případ většiny diagnostických rtg výkonů, kdy je rozsah dávek v jednotkách až desítkách mGy, resp. mSv) vývoj pokračuje bez dalších důsledků.
rtg páteře bez odcloněníDobrý den, absolvovala jsem rtg bederní a křížové oblasti páteře, těsně před snímkováním mV literatuře se uvádí, že k trvalé sterilitě u ženy dochází po obdržení dávky zhruba 3Gy. Odhad genetických účinků se opírá o experimentální údaje a u člověka prokázány nebyly. Při rtg takto vysoké dávky nejsou používány (viz článek v rubrice radiační ochrana o využívání IZ v medicíně).
Rentgen zubůDobrý den, chtěla bych se zeptat na správnost lékařského postupu. Jsem ve 30. týdnu těhoteLékař postupoval správně, protože použil ochrannou zástěru ze zadní strany, odkud rtg záření při panoramatickém snímkování směruje.
rtg a ct v těhotenstvíDobrý den,prosím Vás,včera 11.10.2012 jsem byla na MR břicha,před tím jsem musela vypít tMagnetická rezonance není zdrojem ionizujícího záření. Ale i v přípdě rtg záření by plod v této fázi těhotenství nebyl ohrožen.
rtg a ct v těhotenstvíDobrý den, v 5.týdnu těhotenství jsem byla na RTG se psem, nebyla jsem přímo v místnosti sRiziko je zanedbatelné.
rtg a ct v těhotenstvíDobrý den, vim že těchto dotazů máte spoustu a po přečtení odpovědí jsem klidnější, ale steVliv na plod to mít nebude.
rtg a ct v těhotenstvíDobrý den, 7.5. sem měla první den poslední menstruace, pravděpodobně 18.5. došlo k počeNegativního vlivu se obávat nemusíte.
rtg žáření při odběru vyajček pro IFVDobrý den, ráda bych se zeptala, jak ovlivnuje RTG zaření během stimulací zraní ženských ooDávka záření, kterou jste obdržela při vyšetření zápěstí malého dítěte je zcela zanedbatelná. Případné rozptýlené záření uvolněné z rentgenky je velmi nízké. Nemůže nijak ovlivnit zrání folikulů, oocytu a tak mít negativní vliv na oplodnění.
rtg a ct v těhotenstvíDobrý den, byla jsem na rtg dolních končetin. Snímek byl proveden 3x od pasu ke kotníkům.Váš dotaz je stejný, jako řada předcházejících. Riziko je i ve vašem případě zanedbatelné.
rtg a ct v těhotenstvíDobrý den, byla jsem na rtg dolních končetin. Snímek byl proveden 3x od pasu ke kotníkům.Váš dotaz je stejný, jako řada předcházejících. Riziko je i ve vašem případě zanedbatelné.
rtg a ct v těhotenstvíDobrý den, prvně chci moc poděkovat za trpělivost s námi nastávajicími maminkami, které pVáš dotaz je stejný, jako řada předcházejících. Riziko je i ve vašem případě zanedbatelné. Moderní rtg jsou opravdu šetrnější z hlediska velikosti dávky. Více si můžete nastudovat v článku v rubrice radiační ochrany, Zajímavosti z praxe radiační ochrany.
rtg a ct v těhotenstvíDobrý den,jsem pravděpodobně mimoděložně těhotná v dutině břišní(cítím jisté dění, snadIndikace k rtg vyšetření je zcela v zodpovědnosti indikujícího lékaře. SÚJB nemůžeme ani zpochybńovat žádanku k vyšetření, ani doporučovat, jaké typy zobrazovacích metod by měly být u pacienta provedeny.
Bezpecnostni rentgen v budove a na letisti / tehotenstviDobry den, muze pravidelne (denni) prochazeni kontrolnim rentgenem v budove ohrozit vyVaše dotazy jsme rozdělili: 1. může pravidelné (denní) procházeni kontrolním rentgenem (dále jen rtg) v budově ohrozit vývoj plodu těhotné ženy? 2. hrozí těhotným nebezpečí v případě kontrolních rentgenů na letištích? 3. je možné, aby kontrolní rtg způsobil předčasné ukončení těhotenstvi (cca v 5 týdnu)? Z vašeho dotazu není zřejmé, jakým rtg procházíte, odpovědi na otázku č. 1 a 2 nelze tedy bez dalšího upřesnění odpovědět. SÚJB nepovolil v ČR žádné rtg zařízení určené ke kontrole osob. V ČR tedy není povolena kontrola osob pomocí rtg (zaměstnanců ani cestujících, tedy ani těhotných žen). Dle našich informací je na Letišti Praha instalováno rtg zařízení pouze na kontrolu zavazadel a předmětů (povoleno SÚJB) a dále rámové zařízení k detekci kovových předmětů, které neprodukuje ionizující záření (není rtg). V každém případě, i kdybyste procházela kolem rtg na kontrolu zavazadel (které je umístěno na Letišti Praha) denně, ozáření nemůže způsobit předčasné ukončení těhotenství. Záření unikající z takového rtg je velmi nízké – maximálně v microSv, je tedy 1000x nižší než 1 mSv, který je legislativním limitem pro ozáření jednotlivce, tedy i nenarozeného dítěte.
rtg a ct v těhotenstvíDobrý den,podstoupila jsem 2x RTG kostrče z důvodu úrazu, nevěděla jsem o svém těhotensDůsledky ozáření v časné fázi těhotenství, ve fázi tzv. preimplantace, blastogeneze, se řídí principem „vše nebo nic“. Ozářená zygota nebo základ blastocyty buď zaniknou jako celek (při ozáření vysokými dávkami v Gy) nebo, a to je případ většiny diagnostických rtg výkonů, kdy je rozsah dávek v jednotkách až desítkách mGy, resp. mSv, vývoj pokračuje bez dalších důsledků.
rtg a ct v těhotenstvíDOBRY DEN,PROSIM VAS O NAZOR, JSEM 6 TT,MUSELA JSEM S DCEROU NA RTG HLAVICKY,DCObavy mít nemusíte, rtg záření v těle nezůstává a ozářená osoba nemůže být „radioaktivní“. Více si můžete přečíst v článku „Radiační ochrana / Zajímavosti z praxe radiační ochrany / Používání rentgenů – lékařské ozáření“.
rtg a ct v těhotenstvídobrý den, 6.6. jsem byla na gyn. a paní doktorka mi dělala krevní test na těhotenství, bylo nPři vykrytí dělohy a vaječníků by byla zakryta zároveň část střev, rtg by tedy nebyl diagnosticky použitelný. V rané fázi těhotenství ozářený zárodek buď zanikne (při ozáření vysokými dávkami v Gy) nebo (a to je případ většiny diagnostických rtg výkonů, kdy je rozsah dávek v jednotkách až desítkách mGy, resp. mSv) vývoj pokračuje bez dalších důsledků.
rtg a ct v těhotenstvíDobrý den, ráda bych se zeptala. Minulý víkend jsem doprovázela tatínka na vyšetření (netušKaždé oddělení nukleární medicíny doprovod a naaplikovaného pacienta informuje o tom, jak se má chovat a případně, pokud je to nutné, jaké dávky pacient vyzařuje (dávka vždy s poločasem radinuklidu klesá, proto těch 24 h, které zmiňujete). Předpokládáme, že v případě vašeho tatínka, byla aplikace a následné „vyzařování“ na tak nízké úrovni, že jste upozorněna nebyla a tak nemusíte mít obavy o důsledky na těhotenství.
rtg a ct v těhotenstvíDobrý den, jsem ve 30. týdnu těhotenství, chtěla bych se zeptat, zda hrozí při rentgenu kotníNemusíte se obávat, že by miminko rtg mohl ohrozit.
rtg a ct v těhotenstvíDobrý den, jsem ve 30. týdnu těhotenství, hrozí při rentgenu kotníku a použití ochranné vestNemusíte se obávat, že by mimonko rtg mohl ohrozit.
rtg a ct v těhotenstvíDobrý večer, chtěla jsem se zeptat dne 30.5.2012 jsem byla na rtg krční a bederní páteře menDůsledky ozáření v časné fázi těhotenství, ve fázi tzv. preimplantace, blastogeneze, se řídí principem „vše nebo nic“. Ozářená zygota nebo základ blastocyty buď zaniknou jako celek (při ozáření vysokými dávkami v Gy) nebo (a to je případ většiny diagnostických rtg výkonů, kdy je rozsah dávek v jednotkách až desítkách mGy, resp. mSv) vývoj pokračuje bez dalších důsledků.
panaromaticky rentgen ve tretim trimestruDobry den. Mam na Vas pro mne velmi dulezity dotaz. Jsem tehotna, mometalne jsem ve 31Pokud máte na mysli zubní OPG a bude použita ochranná stínící vesta (ta chrání oblast dělohy), byla by dávka na zárodek, který je chráněn svalovinou dělohy a zároveň je i mimo svazek záření, zcela zanedbatelná. Váš gynekolog má pravdu. Při kojení není rtg pro dítě nebezpečný.
rtg a ct v těhotenstvíDobrý den, sice je tu podobných dotazů spousta a předem se tedy za ten svůj omlouvám, aleEkvivaletní dávka na plod, který je umístěn v děloze a je tak chráněn děložní svalovinou je opravdu zanedbatelná, nemusíte mít obavy o zdraví miminka.
rtg a ct v těhotenstvíDobrý den, dnes jsem byla se synem na rentgenu, jsem v 16 tt, u rentgenu ho sice přidržovalNení důvod obávat se následů, nebyla jste přímo v místnosti, kde probíhalo rtg vyšetření.
rtg a ct v těhotenstvíDobry den. Mam dotaz : pracuji jako sestra u stomatologa. Kazdy den asistuji pri zhotovovaniPokud při snímlování udržujete dostup dva metry od rtg přístroje jsou splněny podmínky optimalizace a vy nemusíte mít obavy, že by vaše těhotenství bylo ohroženo. Ochranná zástěra není nutnou podmínkou další práce, i když přeci jen v případě těhotenství byste ji mohla na zamětnavateli požadovat, protože rozptýlené záření, i když je velmi nízké ještě zeslabí.
rtg a ct v těhotenstvíDobrý den, dnes jsem podstoupila RTG pouze jednoho zubu, ve 29+5 týdnu těhotenství, proLékařka vás informovala správně a vaše miminko bylo chráněno zástěrou. Nemusíte se obávat, že by ho rtg mohl ohrozit.
rtg a ct v těhotenstvíDobrý den,asi se budu opakovat,ale nedá mě to.Pracuji na zubní chirurgii, kde v rámci práceDůsledky ozáření v časné fázi těhotenství, ve fázi tzv. preimplantace, blastogeneze, se řídí principem „vše nebo nic“. Ozářená zygota nebo základ blastocyty buď zaniknou jako celek (při ozáření vysokými dávkami v Gy) nebo (a to je případ většiny diagnostických rtg výkonů, kdy je rozsah dávek v jednotkách až desítkách mGy, resp. mSv) vývoj pokračuje bez dalších důsledků.
rtg a ct v těhotenstvíDobrý den, Pracuji na vet. klinice,kde rtg používáme každý den.Máme ho v oddělené místnoAni ve vašem případě není důvod obávat se následů, protože nejste přímo v místnosti, kde probíhá rtg vyšetření.
rtg a ct v těhotenstvíDobry den,nikde jsem nenasla podobnou otazku.jsem v pocatku tehotenstvi 4-5TT. 5 tydnuNa podobný dotaz jsme již odpovídali v souvislosti událostí v japonské Fukushimě. Není důvod se obát možnosti „vývojové vady“. Pokud by spermie byly ozářeny, což lze v případě rtg zubů prakticky vyloučit, došlo by k jejich zániku.
rtg a ct v těhotenstvíDobrý den, pracuji jako fyzioterapeut na dnes jsem zaskakovala chybějícího kolegu na ARO. JObávat se opravdu nemusíte, se vzdáleností se intenzita záření zmenšuje a navíc jste byla za zdí. V každém případě však svoje těhotenství nahlaste zaměstnavateli, který je povinnen obecně zohlednit při pracovních povinnostech Váš stav.
rtg a ct v těhotenstvíDobrý den, chtěla jsem se zeptat ohledně rtg plic ve 27.týdnu těhotenství. Rtg by měl být koZ pohledu SÚJB je ekvivalentní dávka na plod z vyšetření plic na velký formát ve 2 projekcích (AP a lat.) velmi nízká (desetiny mSv). Takto nízká dávka nemůže mít zdravotní důsledky na plod. Stejně tak za „nerizikové“ pro budoucí těhotenství považujeme radioterapeutické ozáření (celková dávka cca 61,2 Gy), dávka záření nezůstává v organizmu. To, že byla genetická vyšetření v pořádku, jen potvrzuje výše uvedené stanovisko
rtg a tehotenstviDobry den, pracuji jako zubni sestra v ordinaci. Přímo v ordinaci mame intraoralni rentgen, kPokud přístroj není v provozu (nesnímkuje), není nebezpečný.
rtg a ct v těhotenstvíDobrý den, podstoupila jsem retngen kyčlí a pánve, aniž bych věděla že sem ve 2. týdnu těhDůsledky ozáření v této časné fázi těhotenství, ve fázi tzv. preimplantace, blastogeneze, se řídí principem „vše nebo nic“. Ozářená zygota nebo základ blastocyty buď zaniknou jako celek (při ozáření vysokými dávkami v Gy) nebo (to je případ většiny diagnostických rtg výkonů, kdy je rozsah dávek v jednotkách až desítkách mGy, resp. mSv a i váš případ) vývoj pokračuje bez dalších důsledků.
rtg a ct v těhotenstvíDobrý den, již jsem Vám zasílala dotaz, ale zatím jsem nedostala odpověď.Bohužel jsem se oPro plod to riziko neznamená. Více si můžete přečíst v části radiační ochrana.
rtg v těhotenstvíDobrý den, podstoupila jsem 2 expozice – rentgen kyčlí a pánve bez jakékoli ochrany – o délcPři rtg kyčlí nebo pánve nelze použít zástěru. Více se dočtete v části radiační ochrana.
rtg a ct v těhotenstvíDobrý den, chtěla bych se zeptat, zda rtg páteře a boční rtg páteře má negativní vliv na embriO provedení rtg rozhoduje na základě zdravotního stavu lékař. O vlivu na embryo se dočtete v části radiační ochrana nebo v odpovědích na předchozí dotazy.
rtg a ct v těhotenstvíDobrý den, dne 17.11. jsem byla na vyšetření ERCP kvůli neprůchodným žlučovodům. TerminPředpokládáme, že na ERCP jste byla 17.10., tedy cca 1 týden po oplodnění. Důsledky ozáření v této časné fázi těhotenství, ve fázi tzv. preimplantace, blastogeneze, se řídí principem „vše nebo nic“. Ozářená zygota nebo základ blastocyty buď zaniknou jako celek (při ozáření vysokými dávkami v Gy) nebo (to je případ většiny diagnostických rtg výkonů, kdy je rozsah dávek v jednotkách až desítkách mGy, resp. mSv a i váš případ) vývoj pokračuje bez dalších důsledků. Pokud byste chtěla dávku upřesnit a odhadnout dávku při vašem vyšetření, je nutné požádat pracoviště, aby dodalo expoziční parametry nebo provedlo odhad dávky.
rtg a ct v těhotenstvíDobrý den, nechci otravovat, ale pro klid duše Vás prosím.Pracuji jako anesteziolog na operaPokud jste byla přítomna na operačním sále, kde se reponovalo předloktí a prováděla osteosyntéza kyčle po skiaskopickou kontrolou, používala jste ochrannou stínící vestu (ta chrání oblast dělohy), byla dávka na zárodek, který je chráněn svalovinou dělohy zcela zanedbatelná.
rtg a ct v těhotenstvíDobrý den, pracuji v nemocnici a moje místnost se nachází vedle oddělení JIP, na kterém občPřítomnost při rentgenování ve vedlejší místnosti nemůže ohrozit vaše těhotenství, jste vystavena pouze tzv. rozptýlenému záření, ekvivalentní dávka v děloze z tohoto vyšetření je velmi nízká. Je však pravda, že byste se v těhotenství měla zbytečnému ozařování vyvarovat. Předpokládáme, že jste upozornila vašeho zaměstnavatele, že jste těhotná. Pokud vaše místnost přiléhá k rtg, není nijak odstíněna, pouze dřevěnými přepážkami, doporučuji, abyste kontaktovala dohlížející osobu rtg pracoviště a řídila se jeho/jejím doporučením.
rtg a ct v těhotenstvíDobrý den, prosím poraďte mi, 14.9.2011 jsem měla poslední menstruaci, 6.10. jsem byla u zVaše obavy nejsou na místě. Podrobněji viz náš článek o používání rtg ve zdravotnictví v rubrice radiační ochrany.
rtg a ct v těhotenstvíDobrý den. Moje sestra pracuje u zubaře, kde mají radiovisiografii. Sestra se pokouší o mimiNa pracovišti s radiovisiografií (RVG), je ozáření obsluhy velmi nízké, téměř zanedbatelné (až 5 x nižší než u „klasického“ intraorálního rtg). Na takovýchto pracovištích se nevymezuje ani sledované pásmo (ozáření za rok je menší než 1 mSv), navíc pokud je vaše sestra při rentgenování v jiné místnosti, můžeme považovat ozáření za nulové (je stíněné materiálem zdí a stěn). Ani v případě těhotenství, není možné ozáření důvodem k odchodu. Zcela vylučuji, že by samovolný potrat, byl způsoben pracovištěm, které používá RVG. Pokud je RVG vypnuté, je záření nulové, v místnosti žádné záření nezůstává.
rtg a ct v těhotenstvíDobrý den, chtěla bych se Vás zeptat, zda je rentgen zubů v 17.tt škodlivý nebo má vliv na plNaše odpověď je stejná, jako na obdobné předchozí dotazy. Vliv na plod je zanedbatelný.
rtg zubů v těhotenstvíDobrý den, jsem 22+4 těhtná a dnes jsem podstoupila rtg zubů, byl to takový malý rtg přístroZřejmě jste podstoupila zubní rtg vyšetření, tzv. radioviziografii. Dávka při tomto vyšetření je velmi nízká (nízké použité napětí i čas pro digitální zobrazení, proto kerma-dávka na zub cca pouze 1 mSv). Ekvivaletní dávky na plod, který je navíc umístěn v děloze a je tak chráněn děložní svalovinou je opravdu zanedbatelná, nemusíte mít obavy o zdraví miminka.
RTG a těhotenstvíDobrý den, pracuji v oblasti chemie a zhruba pět dní v měsíci měřím na přístroji, který je v míPředpokládáme, že na „vašem“ pracovišti, není vymezeno tzv. kontrolované pásmo, ale pokud vůbec, tak pouze tzv. sledované pásmo, které se vymezuje všude, kde je možnost dosáhnout efektivní dávky větší než je 1 mSv. A právě hodnota tohoto limitu je povolený limit pro práci těhotných profesně ozářených žen (tato hodnota zajistí plodu ochranu před ionizujícím zářením). Vzhledem k charakteristice zdroje i.z. (dále jen ZIZ) a vzhledem k tomu, že práce s tímto ZIZ je časově omezena, nemohlo by být dosaženo limitu efektivní dávky 1 mSv za kalendářní rok a tedy mohl být negativně ohrožen vývoj zárodku, resp. plodu.
RTG a těhotenstvíDobrý den, chtěla bych se zeptat na nebezpečí RTG zubů v ranné fázi těhotenství. Na vašemProvedení rtg zubů s použitím ochranné zástěry riziko poškození plodu vpodstatě vylučuje.
rtg a ct v těhotenstvíDobrý den,mám na Vás dotaz ohledně rentgenu ruky bez ochranné zástěry zhruba ve druhéOkamžité poškození zárodku vzniká při dávkách vyšších než 100 mGy. Pravděpodobnost projevu genetických účinků ionizujícího záření matek, které se podrobily rentgenovým vyšetření, je zanedbatelná a jejich vznik nebyl v lidské populaci dosud prokázán.
rtg a ct v těhotenstvíDobrý den,mám ještě jeden doplňující dotaz k ozáření embria při rentgenování. V nemocniciMiligray je destina centigraye, jedná se tedy 0,7 mGy. Co se týká rizika ozáření, již jste si sama našla náš článek o účincích záření. Poškození zárodku (okamžité poškození) vzniká při dávkách vyšších než 100 mGy, ve vašem případě je nepravděpodobné. Také nelze spojovat poškození a popisované následky (boule na jazyku, schizofrenie) pouze s rtg, ale je nutné vzít v úvahu též užívání léků a životosprávu matky v průběhu těhotenství.
rtg a ct v těhotenstvíDobrý den,pročetla jsem si příspěvky,kde píšete,že ozáření plodu v začátcích těhotenství neOkamžité poškození zárodku vzniká při dávkách vyšších než 100 mGy. Pravděpodobnost projevu genetických účinků ionizujícího záření matek, které se podrobily rentgenovým vyšetření, je zanedbatelná a jejich vznik nebyl v lidské populaci dosud prokázán.
rentgen v těhotenstvíDobrý den,asi ve druhém týdnu těhotenství mi udělali rentgen prstu na ruce, bohužel bez ocRiziko zde opravdu není. V tomto stadiu těhotenství je pravděpodobnost projevu genetických účinků ionizujícího záření zanedbatelná.
rtg a ct v těhotenstvíDobrý den. Pokud by kolem 10tt došlo k ozáření břišní krajiny dávkou 27 microGy, jaké je ryziPokud by došlo k ozáření břišní krajiny dávkou 27 microGy, bude dávka v zárodku velmi nízká, riziko minimální.
rtg v 3. trimestruDobrý den, jsem ve 35.týdnu těhotenství a včera jsem byla na rtg kotníku. Přes břicho jsemNemusíte se obávat, vliv to mít nebude.
rtg a ct v těhotenstvíDobrý den, mám na Vás prosbu, resp. dotaz. Dne 19.4. jsem podstoupila RTG klicni kosti bezNa tuto otázku jsme již několikrát odpovídali. RTG vliv mít nebude.
rtg a ct v těhotenstvíDobrý den, chci se zeptat, byla jsem 3.5.2011 na rtg páteře, kdy mi 4X byl proveden snímek pO využívání zdrojů ionizujícího záření v medicíně jsme zveřejnili článek v rubrice radiační ochrana. Najdete v něm také informace o vlivu rtg na embryo. V tomto stadiu je zanedbatelný.
rtg a ct v těhotenstvíDobrý den,chtěla jsem se zeptat, zda mohou mýt vliv kontrolní vstupní turnikety(rentgeny nKontrolní vstupní turnikety nejsou rtg zařízení.
rtg a ct v těhotenstvíDobrý den, poslední menstruaci jsem měla 26.3.2011, o dítě jsme se snažili. Dne 24.4. jsem pVliv RTG je při použití ochranných pomůcek a zejména v tak raném stádiu těhotenství zanedbatelný.
CT bederní páteře v počátcích těhotenstvíDobrý den,nedávno jsem absolvovala CT bederní páteře a až nyní jsem zjistila, že jsem v té dOzáření ionizujícím zářením v této ranné fázi je pro zárodek z hlediska genetického postižení nejméně rizikové. Plod by tedy neměl být ohrožen.
12 týden těhotenství vs CT/RtgDobnrý den, již cca měsíc mám bolesti na hrudi. Lékař na plicním mi vzhledem ke graviditě nZ rentgenového snímku plic na velký formát (na kazetu 35×35 cm) v PA projekci je dávka v děloze, resp. zárodku, plodu zanedbatelná. Pokud by se jednalo o CT vyšetření je dávka vyšší (záleží na počtu provedených skenů, parametrech nastavení přístroje,..). Indikace k provedení vyšetření je zcela v kompetenci indikujícího lékaře, on zdůvodněním zvažuje poměr riziko/přínos.
Let Praha-Dubaj a zpět v 18 – 20týdnuDobrý den.Prosím o odpověď. V 18-20 týdnu těhotenství jsem cestovala Praha-Dubaj a zpět.Pro dotaz na vliv kosmického záření byla použita jako příměr dávka z rtg, v našem případě plic. Bylo tím myšleno, že účinky jsou obdobné, tedy zanedbatelné. O účincích rtg na plod v těle matky jsme již několikrát odpovídali a také jsme zveřejnili podrobnější článek o této problematice. Předmětem dozoru SÚJB je využívání ionizujícího záření, nikoliv záření samotné. Kosmické záření je jev „přírodní“ a člověkem přímo neovlivnitelný. Jeho vlastnosti a účinky jsou pochopitelně zkoumány, ovšem nejsou předmětem dozoru.
rtg a ct v těhotenstvíDobrý den chtěla bych poprosit o radu dne 11.2.2011 jsem měla první den menstruace a 13.2.RTG nebude mít vliv. V případě zájmu o používání rtg ve zdravotnoctví si pročtěte článek v části radiační ochrana.
rtg a ct v těhotenstvíDobry den, po precteni Vsech prispevku jsem nenasla odpoved na svuj dotaz, chtela bych seU letů je důležitá výška a délka letu, na dávku má vliv i sluneční erupce. Létání tedy není nebezpečné automaticky. U vámi popsaného letu je možné, že dávka odpovídala např. 3 rtg snímkům hrudníku, spíše byla menší. Nebyla nebezpečná pro dítě a není nutné (pokud nemáte žádné jiné problémy, kvůli kterým již navštěvujete genetickou poradnu) konzultovat genetika.
létání v raném těhotenstvíDobrý den,ráda bych Vás požádala o odpověď. Chystáme se na dovolenou do Dubaje, v tu dNení důvod se obávat nežádoucího vlivu záření.
rtg a ct v těhotenstvíDobrý den,dnes jsem byla s dcerkou na rtg plic,položily si ji na lehátko a plíce ozářily.Byla jseExpoziční parametry používané při vyšetření plic jsou velmi nízké, mnohem nižší bude i případné rozptýlené záření, které se vyskytuje v místnosti, kde vyšetření bylo provedeno. Vašemu těhotenství nehrozí žádné nebezpečí. V každém případě vždy lékařům své těhotenství předem oznamte.
rtg v těhotenstvíDobrý den, dnes jsem byla na rentgenu hlavu (kvůli vyloučení podezření na zánět dutin), měAno, můžete být v klidu, použití ochranných prostředků – zástěry – je pro odstínění záření dostačující.
rtg a ct v těhotenstvíDobrý den pane doktore,podle testu bych měla byt tehotná odhaduji tak 6.8tydnu min tydeVy jste u zákroku „pouze“ asistovala, nebyla jste vyšetřována sama. Rtg svazek nesměřoval přímo na vás (jak sama uvádíte), děloha tak zcela jistě nebyla v přímém svazku záření. Mohla jste být tedy ozářena jen zcela nepatrnou dávkou z rozptýleného záření, které nemůže způsobit poškození zárodku.
rtg a ct v těhotenstvídobry den,dnes jsem pri letistni kontrole neuvazene sahla do rtg prostoru pro obuv,ktera miNemusíte se obávat poškození plodu, máte pravdu, že jste nebyla ozářena celá. Napříště doporučujeme požádat o pomoc obsluhu zařízení.
rtg a ct v těhotenstvíDobryden mela bych dotaz.BYla jsem na Ct vysetreni zad 7.10.2010.Posledni menzes sem naVáš dotaz je stejný, jako řada předcházejících. Riziko je zanedbatelné. Více si můžete nastudovat v článku v rubrice radiační ochrany.
rtg a ct v těhotenstvíDobrý den, přečetla jsem si všechny Vaše odpovědi a nedá mi to se nezeptat: Jsem na začátkPro přesný výpočet odhadu dávky z CT vyšetření jater by bylo potřeba znát konkrétní hodnoty. (Tato data lze získat od pracoviště, které výkon provedlo.) Pro orientační určení dávky (a i v odpovědích na obdobné dotazy v konferenci) uvádíme průměrné hodnoty dávky z těchto vyšetření z dat, která máme k dispozici (ekvivalentní dávka se pohybuje mezi 6 ? 11 mSv). Při standardně provedeném nativním CT vyšetření jater však nemůže být dosažena prahová dávka pro deterministické účinky, není na místě obava o dalším průběhu těhotenství. Dle našeho názoru gynekolog riziko přecenil, ale zcela správně vám řekl, že situaci je vhodné konzultovat s genetikem, který vzhledem ke stáří plodu a síle záření dokáže odhadnout míru poškození.
rtg a ct v těhotenstvíDobry den.., Vaše uvedené dávky vyšetření CT břicha jsou nejméně 4x podcenněné , prosímJsme potěšeni, že sledujete webové stránky SÚJB a že vyjadřujete svůj názor k ozáření pacientů. V tabulce, která je uvedena v článku „Lékařské ozáření“ a na kterou upozorňujete, jsou uvedené efektivní dávky z CT vyšetření převzaty ze studie provedené Evropskou komisí v letech z r. 2003-6. Hodnoty dávek byly získány jako průměr reprezentativního vzorku vyšetření prováděných na celé šíři typů CT scannerů, používaných v několika zemích EU, rozptyl je tedy značný. Na tabulku je nutné pohlížet v kontextu zmíněného článku, tabulku jsme použili též proto, že v ČR nejsou v současné době k dispozici souborná data o efektivních dávkách z lékařského ozáření. Podle nám dostupných informací (při kontrole protokolů zkoušek dlouhodobé stability v rámcikontrolní činnosti) je např. na CT přístroji Somatom Sensation 64 (za předpokladu, že je takové vyšetření prováděno rutinně a postup je optimalizovaný) efektivní dávka z dvoufázového CT vyšetření břicha cca 15 mSv, tedy je opravdu vyšší než hodnota uvedená v tabulce (10 mSv). Je jasné, že pokud se CT vyšetření provádí dvoufázově, je nutné dávky ze skenu nativního sečíst s dávkou ze skenu s kontrastní látkou (KL). Vždy však záleží na konkrétních parametrech vyšetření, proto při stanovení odhadu dávky konkrétního pacienta je nutné vycházet z hodnot ? veličin potřebných pro výpočet dávky, tedy z CTDI, DLP, mAs, počtu a tloušťky skenů, které poskytne pracoviště, které výkon provedlo. K odhadu ekvivalentní dávky v děloze u těhotných pacientech nepoužíváme údaje o efektivní dávce z tabulky.
rtg a ct v těhotenstvíDobrý den,chtěla bych se zeptat na příspěvek pana Kramára, který mě vyděsil- byla jsem naPřínos diagnostických radiologických postupů vždy převáží případné riziko. Poslední vyšetření CT vás nemohlo ohrozit, přesnou hodnotu dávky by vám mělo sdělit příslušné pracoviště. Spekulace pana Kramáře nelze považovat za potvrzené.
rtg a ct v těhotenstvíDobrý den, stalo se mi něco podobného jako paní Petře – moje CT hruď-břicho-pánev s kontNásledků se obávat nemusíte.
rtg a ct v těhotenstvíDobrý den, děkuji za Vaši odpověď i za radu. Ráda bych ještě upřesnila svůj dotaz, mé vyšetřV případě kontrastu může být dávka o něco vyšší, ale stále nedosáhne dávky, která by mohla ohrozit zárodek, resp. plod.
rtg a ct v těhotenstvíDobrý den, je mi 28 let a plánuji otěhotnět. Ve 13 a ve 24 letech jsem byla na rentgenu břichO problematice využívání rtg vdiagnostice a účincích záření zpracovali odborníci SÚJB článek, který naleznete v sekci radiační ochrany – Zajímavosti z praxe radiační ochrany.
rtg a ct v těhotenstvíDobrý den, pracuji v nemocnici, kde se běžně na oddelení rentgenuji pacienti. Jsem v 6 týdnO problematice využívání rtg vdiagnostice a účincích záření zpracovali odborníci SÚJB článek, který naleznete v sekci radiační ochrany – Zajímavosti z praxe radiační ochrany. Na každém pracovišti využívajícím zdroje záření musí být stanovena pravidla pro výkon pracovních činností a pracovníci musí být řádně poučeni, zejména o rizicích.
rtg a ct v těhotenstvíNa začátku srpna jsem podstoupila interupci z důvodu zamlklého těhotenství a můj stav po tO problematice využívání rtg vdiagnostice a účincích záření zpracovali odborníci SÚJB článek, který naleznete v sekci radiační ochrany – Zajímavosti z praxe radiační ochrany. Podrobnosti týkající se vašeho kokrétního případu je nutné konzultovat s lékařem.
rtg a ct v těhotenstvíDobrý den, chci se zeptat, jsem v 12 týdnu těhotenství a vešla jsem do místnosti, kde se právO problematice využívání rtg vdiagnostice a účincích záření zpracovali odborníci SÚJB článek, který naleznete v sekci radiační ochrany – Zajímavosti z praxe radiační ochrany. Na každém pracovišti využívajícím zdroje záření musí být stanovena pravidla pro výkon pracovních činností a pracovníci musí být řádně poučeni, zejména o rizicích.
rtg a ct v těhotenstvíDobrý den, dne 6.8. jsem absolvovala CT vyšetření hlavy bez použití kontrastní látky. PřestožO použití ochranných pomůcek rozhoduje zodpovědný pracovník zdravotnického zařízení podle aktuálního stavu pacienta. Při provedení CT hlavy nejsou vaječníky v přímém svazku záření.
rtg a ct v těhotenstvíDobrý den, zhruba 16 dnů před početím jsem byla na rtg – 2 snímky hrudní páteře, 1 snímek kO využívání lékařského ozáření a jeho účincích najdete podrobnosti v části: Radiační ochrana.
rtg a ct v těhotenstvíDobrý den, 10DC jsem byla na RTG páteře (krční a hrudní, 3 snímky, ochrana pohlavních orgánNa vaši otázku naleznete odpověď v našem článku „Používání rentgenů – lékařské ozáření“ v sekci radiační ochrany.
rtg a ct v těhotenstvíDobrý den, podstoupila jsem ct vyšetření břicha, byla jsem dva týdny v jiném stavu, ale bohNehrozí.
rtg a ct v těhotenstvíDobrý den, pročítal jsem diskuzi a nenašel v ní odpověď na následující situaci. Manželka v 17Děkujeme, že jste si přečetl i náš článek o využívání rentgenů v medicíně. Ochranné prostředky slouží k odstínění těch částí těla, které nemají být ozařovány. Svazek záření je usměrněn primárně tak, aby byla exponována pouze diagnostikovaná oblast, ostatní části mohou být zasaženy rozptýleným zářením. Ochranné stínící pomůcky jsou vyrobeny z takových materiálů, které brání průniku záření (např. olovo). Proto je riziko opravdu zanedbatelné.
rtg a ct v těhotenstvíDobrý den, minulý týden jsem upadla a nenechala se zrentgenovat, vzhledem k nezlepšujícíRiziko poškození plodu při vykrytí dělohy ochrannou zástěrou, je zanedbatelné. O použití diagnostické metody rozhoduje lékař, který zváží přínos takového vyšetření.
rtg a ct v těhotenstvíDobrý den, děkuji Vám za Vaši odpověď. Prosím Vás, jestli by jste mi ještě nemohli odpovědPokud nedojde k poškození plodu zářením, jaké by se měly projevit následky v pozdějších letech života dítěte? O využívání RTG pojednává náš článek v rubrice Radiační ochrana / Zajímavosti z praxe radiační ochrany/Používání rentgenů – lékařské ozáření.
rtg a ct v těhotenstvíDobrý den, chci se ještě zeptat, že když jsem použila při rentgenu ochrannou zástěru, ale neNa váš dotaz jsme již odpověděli, paní Šimončičová.
rtg a ct v těhotenstvíDobrý den, ve 21.týdnu těhotenství jsem byla se svým synem na rentgenu plic a nosohltanu.Pokud jste byla chráněna zástěrou, není důvod k obavám, a to ani když nebyla zástěra zapnutá.
rtg a ct v těhotenstvíDobrý den. Přečetla jsem si všechny Vaše odpovědi, takže by mi odpověď měla být ujasněnZ vašeho dotazu není zcela jasné, o co vám doopravdy jde, ani kam odeslat odpověď.
rtg a ct v těhotenstvíDobrý den, jde mi o potvrzení či vyvrácení, zda by rentgen zápěstí mohl v tomto případě porRentgen zápěstí plod porušit němůže. V každém případě však o těhotenství vždy informujte indikujícího lékaře.
rtg a ct v těhotenstvíDobrý den,velmi vás prosím o odborný názor. 15.6.2010 jsem byla na RTG irrigografii střeva.Odpvěď na váš dotaz bude stejná, jako na podobné dotazy předchozí. V tomto stádiu těhotenství je zárodek k i.z. nejméně citlivý. Více se můžete dočíst v rubrice radiační ochrany v článku na téma používání RTG.
rtg a ct v těhotenstvídobrý den zítra mám jit na CT ledviny, je možné že jsem těhotná cca 3 týdny. nemůže uškodiProsím informujte o této skutečnosti lékaře, který zváží přínos vyšetření. O pravděpodobnosti poškození plodu platí to, co jsme již napsali v předchozích odpovědích.
rtg a ct v těhotenstvíVaše odpovědi opravdu uklidňují,možná jsme vystresová z těch všude výstražných tabulek aPoužívání výstražných tabulek najdete ve všech oborech lidské činnosti, kde se předpokládá jakékoliv riziko poškození zdraví. Např. u elektrických přístrojů najdete vždy upozornění na nebezpeční úrazu elektrickým proudem, přestože přístroje jsou konstruovány tak, aby bylo toto riziko co nejmenší. Ochrana zdraví těhotných žen (a mladistvých) je požadována mimo jiné i zákoníkem práce. Také radiační ochrana vychází z konzervativního předpokladu (s vysokou mírou opatrnosti), že jakákoli dávka záření působící na člověka je spojená s potenciálním zdravotním rizikem, ačkoli dodnes neexistují přímé důkazy o tom, že by i velmi malé dávky mohly vyvolat vznik určitého poškození. Více podrobností najdete v našem článku „Používání rentgenů – lékařské ozáření“
rtg a ct v těhotenstvídobry den, chcela by som poprosit o nazor- aky moze mat vplyv rtg hrudnika v 8tt na plod…Jak jste se mohla dočíst v předchozích odpovědích, dávka z snímku hrudníku je velmi nízká, nemůže ohrozit vývoj zárodku, resp. plodu.
rtg a ct v těhotenstvíDobrý den,moc prosím o odborný názor,včera jsem s 3letou dcerou byla na rentgenu srdíčka,Ve vašem příppadě byly správně použity ochranné prostředky před ionizujícím záření (IZ). Více podrobností o vlivu IZ při diagnostickém využívání najdete v článku v části Radiační ochrana / Zajímavosti z praxe radiační ochrany.
RTG a těhotenstvíDobrý den, pracuji na RTG na poliklinice a dělám i intraorální RTG zubů (za zástěnou). Chci seV případě intraorálního snímkování za zástěnou je dávka, kterou je zárodek/plod vystaven velmi nízká, pokud chcete pracovat, je to při vaší profesi možné.
rtg a ct v těhotenstvíDobry den,v prubehu tretiho mesice,jsem prodelala operaci stitne zlazy,k predoperacnimuZ pohledu SÚJB se můžeme vyjádřit pouze k rtg vyšetření hrudníku; dávka z tohoto snímku je velmi nízká, nemůže ohrozit vývoj zárodku, resp. plodu.
ct a MRI v těhotenstvíPřeji dobrý den. Jsem v 18 týdnu těhotenství a „hrozí“ mi, že budu muset jít na CT hlavy. Jen jZ hlediska radiační ochrany se za SÚJB můžeme vyjádřit pouze k radiační zátěži z CT vyšetření, dávka na dělohu miminko neohrozí. Předpokládáme, že indikující lékař správně zohlední vaše těhotenství, pokud bude potřebné provést vyšetření CT hlavy za použití kontrastní látky. V tomto směru doporučujeme mu důvěřovat. MRI je magnetická rezonance, není to tedy zobrazovací metoda využívající ionizujícího záření.
rtg a ct v těhotenstvíDobrý den, v prvním až druhém týdnu těhotenství jsem asistovala při zákroku na zvířeti, dělaV prvním až druhém týdnu těhotenství je zárodek k i.z. nejméně citlivý. Vy jste u zákroku „pouze“ asistovala, nebyla jste vyšetřována sama. Rtg svazek nesměřoval přímo na vás (jak sama uvádíte), děloha tak zcela jistě nebyla v přímém svazku záření. Mohla jste být tedy ozářena jen zcela nepatrnou dávkou z rozptýleného záření, které nemůže způsobit poškození zárodku.
rtg a ct v těhotenstvíDobrý den, pročetla jsem podobné dotazy a odpovědi, přesto bych se ráda zeptala. ProdělalDěkujeme, že čtete pozorně naše odpovědi. Riziko poškození je opravdu mizivé. V každém případě je vhodné se na ochranné pomůcky vždy dotázat a personál informovat o graviditě, aby mohl rozhodnou o jejich použití.
rtg a ct v těhotenstvídobrý den, zítra mám jít na RTG průchodnost vejcovodů a dnes mi paní doktorka řekla, že poRtg vyšetření, které zítra absolvujete, tzv. hysterosalpingografie (HSG) je pro vaše otěhotnění zřejmě nezbytným vyšetřením. Zda dávka z tohoto vyšetření může poškodit ještě neoplozené vajíčko nelze kvalifikovaně posoudit. Dosud jsme řešili pouze ozáření zárodku nebo plodu v děloze (tedy vždy již oplozeného vajíčka). Dávka na vaječníky, resp. na folikul, resp. vajíčko není při HSG zcela minimální, ale spíše jde o to, že se „ještě“ nejedná o ozáření embrya, resp. zárodku v děloze, ale „jen“ vajíčka. Pokud máte jakékoliv pochybnosti, je třeba je konzultovat s lékařkou, která s vámi vaše obavy kvalifikovaně probere.
rtg a ct v těhotenstvíDobrý den, včera jsem spadla a byla jsem na rtg kotníku – dva snímky. Vůbec jsem si neuvědJistě jste si přečetla všechny předcházející odpovědi na podobné dotazy. Nelze než zopakovat, že pro zárodek (zygotu) v tomto stadiu vývoje je riziko pozdějších malformací v důsledku ozáření nejmenší. Nicméně doporučujeme při dalších vyšetřeních vždy informovat lékaře.
rtg a ct v těhotenstvíDobrý den, ve 25. týdnu jsem podstoupila RTG zubu. Zubní lékař mi k tomu nic neřekl,ale dalLékař vám správně poskytl ochranné pomůcky, není nutné se tedy obávat vážných následků.
rtg a ct v těhotenstvíDobrý den, chtěla bych se zeptat. Jsem ve 21.týdnu těhotenství a byla jsem v rámci stáže naRiziko poškození plodu při vyšetření ECRP, když jste, jak píšete při vlastní expozici v místnosti nebyla, je zanedbatelné.
rtg a ct v těhotenstvíDobrý den.Chtěla jsem se zeptat,zda síla záření u 1 snímku je stejná jako např. u 4 snímků hnRentgenové záření se v těle nekumuluje.
rtg a ct v těhotenstvíDobrý den,chtěla bych poprosit o radu.Ve 20.týdnu těhotenství jsem si zlomila ruku v zapěstRiziko poškození plodu z rtg snímku zápěstí, provedeném ve 20. týdnu těhotenství a při vykrytí dělohy ochrannou zástěrou, je zanedbatelné.
rtg a ct v těhotenstvíDobrý den. mám na Vás takový dotaz.Manželka byla se synem na vyšetření po úrazu hlavy naVaše manželka byla přítomna vyšetření syna při rtg hlavy, aby syna přidržovala. Při tomto vyšetření syna byla ozářena „pouze“ z rozptýleného záření, a to dávkou velmi nízkou, můžeme říci, že zanedbatelnou. Tato dávka nemá negativní vliv na zárodek, resp. plod. Jako osoba, která pomáhá při vyšetření, měla však být prokazatelně informována o rizicích, která z vyšetření plynou a měl být též vznesen dotaz, zda by nemohla být těhotná. V každém případě jí mělo zdravotnické zařízení poskytnout ochranné stínící prostředky, v tomto případě ochrannou stínící zástěru.
rtg a ct v těhotenstvíDobrý den,moc Vás prosím o názor.Dne 26.2.2007 jsme se s přítelem snažili o miminko(dříve1) Vada nemohla být způsobena rtg snímkem krční a hrudní páteře. 2)Ozáření nemohlo poškodit genetickou výbavu spermií. 3)Není jasní co přesně je myšleno: „když nevyjdou snímky a musí se provést znovu“, neznáme důvod toho, že snímek nevyšel. Mohou nastat 2 situace: – k ozáření nedošlo- rtg nevydalo záření – výsledkem snímku byla špatná diagnostická informace. Jestliže se snímek provedl opakovaně, pak bylo ozáření dvojnásobné.
Vliv radiace v Japonsku na mužskou potenciDobrý den. Chtěla bych se zeptat, zda-li má momentální radiace( 0,140?Sv/h) a pobyt v JapoVlivu radiace po návratu vašeho manžela z cesty do Japonska na vývoj budoucího plodu se obávat nemusíte.
rtg a ct v těhotenstvíDobrý den, chtěla bych Vás poprosit o Váš názor. Z důvodu střevní infekce jsem přibližně veJistě jste si přečetla všechny předcházející odpovědi na podobné dotazy. Nelze než zopakovat, že pro zárodek (zygotu) v tomto stadiu vývoje je riziko pozdějších malformací v důsledku ozáření nejmenší. Nicméně doporučujeme při dalších vyšetřeních vždy informovat lékaře o těhotenství.
rtg a ct v těhotenstvíDobrý den, v diskusi odpovídáte na dotazy týkající se rentgenového vyšetření do 3. týdne těZhodnocení rizika pro plod závisí na 2 faktorech, na „stáří těhotenství“ a na velikosti ekvivalentní dávky, kterou byla děloha, resp. plod v děloze ozářen. Ve vašem případě zcela jistě byla velikost dávky z vyšetření VDN velmi nízká až zanedbatelná a riziko poškození plodu je (v případě takovéto malé dávky po celou dobu těhotenství) též, tedy velmi malé (1: 10 000). Nemusíte mít obavy, že by provedené vyšetření mělo za následek vývojovou vadu u vašeho miminka.
rtg a ct v těhotenstvíDobrý den, na podobný dotaz jistě odpovídáte často, ale přes to mi nedá a zeptám se vás. DnPokud byla použita zástěra, která odstíní rozptýlené záření, není třeba se obávat následků na plod, který by navíc nebyl v přímém svazku záření rtg. Do budoucna je nutné vždy oznámit lékaři těhotenství a vyžádat si případně ochranné pomůcky. Následná opatření po absolvování rtg nejsou nutná, záření se v těle nekumuluje.
rtg a ct v těhotenstvíDobrý den.Moc Vás prosím o Váš názor.30.7 2009 jsem měla úraz a zlomila jsem si první bedeJistě jste si přečetla všechny předcházející odpovědi na podobné dotazy. Nelze než zopakovat, že pro zárodek (zygotu) v tomto stadiu vývoje je riziko pozdějších malformací v důsledku ozáření nejmenší. Nicméně doporučujeme při dalších vyšetřeních vždy informovat lékaře.
rtg a ct v těhotenstvíDobrý den, i já mám dotaz na nebezpečnost ozáření rtg v počátečním stadiu těhotenství. DneVaše těhotenství bylo, jak uvádíte, do 3. týdne a to je ta fáze těhotenství, kdy je zárodek nejméně citlivý k rtg záření. Při rtg zubů byly děloha a v ní uložený zárodek mimo vyšetřovanou oblast a tedy mimo přímý svazek záření, tedy dávka byla velmi nízká.
rtg a ct v těhotenstvíDobrý den byla jsem na rtg plic, ten den večer jsem dostala MS, mohu tento ciklus otehotneSÚJB nemůže doporučovat, kdy je nebo není vhodné otěhotnět. O používání rtg v diagnostice se můžete informovat v našem článku v sekci radiační ochrany.
rtg zubu v těhotenstvíDobrý den, mám dotaz ohledně rentgenování zubu v těhotenství. Jsem v 19tt a jelikož jsemDobrý den, Vaše ozáření bylo zdůvodněno, měla jste zástěru, byla jste tedy s miminkem chráněna. Rtg záření v těle nijak nekoluje, nemusíte se bát ani o sebe, ani o miminko.
rtg a ct v těhotenstvíDobrý den.Zjistila jsem podle těhotenského testu,ze jsem těhotná.Podle mých výpočtů to vDoufám, že s datem rtg vyšetření jste se spletla a jedná se tedy o červen 2009. Míra poškození zárodku, resp. plodu je závislá na 2 faktorech: na dávce v děloze (tzv. orgánové dávce) a době, kdy k ozáření dělohy v souvislosti se stářím těhotenství došlo. Podle vašich informací jde o těhotenství do 3. týdne a to je ta fáze těhotenství, kdy je zárodek nejméně citlivý k rtg záření. I pokud dojde k ozáření v pozdější fázi těhotenství, je plod relativně radiorezistentní ke vzniku malformací.
rtg a ct v těhotenstvídobry den,chtela bych vas jeste jednou poprosit o vypocet,jelikoz mi na e-mail nic neprislo-Vážená paní, na odbornou část Vaší otázky jsme odpověděli již dvakrát. Co se týká skutečné délky Vašeho těhotenství v době vyšetření, bylo by ji možné určit pouze pokud byste znala přesný den početí. Jinak se budete muset spolehnout na vyjádření Vašeho ošetřujícího lékaře, který by Vám měl na požádání vše vysvětlit. Naši inspektoři takové výpočty neprovádějí. Naše inspektorka předpokládanou délku pro svou odpověď odhadla podle Vámi uvedeného data poslední menstruace, tedy zhruba 3 resp 4 týdny. Znovu opakujeme: při vyšetření hlavy a krku je děloha mimo přímý svazek záření a zárodečná tkáň je tak ozářena jen velmi nízkou dávkou rozptýleného záření. Není tedy důvod se obávat, že by provedená rtg vyšetření hlavy a krku mohla ohrozit vaše miminko. Overili jsme, ze zprava nemohla byt prazdna.
rtg a ct v těhotenstvíDobry den,uz jsem vam sem psala a chci vam podekovat za vasi odpoved,mam ale jeste jedeVážená paní, na odbornou část Vaší otázky jsme odpověděli již dvakrát. Co se týká skutečné délky Vašeho těhotenství v době vyšetření, bylo by ji možné určit pouze pokud byste znala přesný den početí. Jinak se budete muset spolehnout na vyjádření Vašeho ošetřujícího lékaře, který by Vám měl na požádání vše vysvětlit. Naši inspektoři takové výpočty neprovádějí. Naše inspektorka předpokládanou délku pro svou odpověď odhadla podle Vámi uvedeného data poslední menstruace, tedy zhruba 3 resp 4 týdny. Znovu opakujeme: při vyšetření hlavy a krku je děloha mimo přímý svazek záření a zárodečná tkáň je tak ozářena jen velmi nízkou dávkou rozptýleného záření. Není tedy důvod se obávat, že by provedená rtg vyšetření hlavy a krku mohla ohrozit vaše miminko.
rtg a ct v těhotenstvíDobry den,chtela bych se zeptat take.Byla jsem na rentgenu drobnych kloubu rukou a nohouDobrý den, pokud je dobře podložen odhad početí a jednalo se skutečně o první týden těhotenství, důsledky popsaného ozáření jsou nevýznamné.